Şok Gelecek Korkusu-Alvin Toffler

Dünya Çapında Milyonlarca Satış Yapan Bir Eser Özgün Adı İle Future Shock

Özgün adı Future Shock olan Gelecek Şoku kitabı ya da bazı yayınevlerinin Türkçe çevirisi ile Şok ya da Şok Gelecek Korkusu kitabı Amerikalı fütürist Alvin Toffler’in Üçüncü Dalga, Zenginlik Devrimi kitapları ile birlikte en ünlü kitaplarından biridir.

Alvin Toffler’in İngilizce adı Future Shock olan Türkçeye Gelecek Şoku veya Şok Gelecek Korkusu adı ile çevrilen eserini 1970 yılında yazmıştır. O yıldan bu zamana kadar hala popülerliğini kaybetmeyen müthiş bir eserdir.

Yayınlandığı ülkelerde çok satan kitaplar listesinde yer alan dünyaca ünlü fütürist ya da Türkçesi ile gelecekçi Alvin Toffler’in Şok Gelecek Korkusu kitabı birçok farklı dile çevrilmiş eserlerinden biridir.

Türkiye’de Koridor Yayıncılık’dan çıkan Alvin Toffler’in Şok Gelecek Korkusu kitabının Türkçe çevirisini Selami Sargut yapmıştır. A. Selami Sargut tarafından Türkçe çevirisi yapılan Alvin Toffler’in Şok Gelecek Korkusu kitabı 508 sayfadan oluşmaktadır.

Alvin Toffler, ŞOK adlı kitabın yayınlandığında, herkes oturduğu sandalyenin ayaklarının sallandığı duygusuna kapıldı. Gerçekten de kitap, tek sözcükle nitelendirmek gerekirse ”sarsıcı”ydı. Kişi için bir ”şok”tu.

ŞOK ilk okuyuşta sizi sarsacak, tedirgin edecek bir inceleme. Korkmayın diyeceğiz ama geleceğin neler getireceğini Toffler’den öğrenince, insan korkacağına düşünüp önlem almanın çok daha akıllıca bir iş olduğunu anlayacak.

ŞOK, bütün tanılarıyla birlikte değişimin hastalığını ortaya koyup, hızla gelişen teknolojinin bize getireceklerini dile getiriyor.

Alvin Toffler’in Şok Gelecek Korkusu Kitabına Yapılan Yorumlar:

Geleceği değiştiren kitap. Guardian

Okumak zorundasınız. Newsweek

Büyüleyici, sarısıcı ve düş güçlerinin en korkuncu. Los Angeles Times

Önemli, araştırma sonucu ortaya konan akıllıca düşünceler, üstelik olağanüstü bir birleşimle anlatılmış. Wall Street Journal

Eğer bu kitabı okumayı ihmal edersek, hepimiz aptallıkla damgalanırız. C.P Snow

Alvin Toffler’in Şok Gelecek Korkusu kitabından alıntılar:

İnsan yaşamında yer alan yalnızca ilişki kurma yetenekleri değildir; kişi onları koparabilmeyi de becerebilmelidir. Toplumda bu yeteneğe üst düzeyde sahip olan yine zengin kesimdir. Seymour Lipset ve Reinhard Bendix, Sanayi Toplumunda Sosyal Devinim adlı kitaplarında, ” İşadamları kendilerine yardım eden sorumlu kişilerle kurdukları bağlan koparmada olağanüstü bir yeteneğe sahiptirler,” diye yazıyorlar.

Çağımızda değişimin hızı, başlı başına temel bir güçtür. Bu hızlanan itme, sosyolojik olduğu kadar kişisel ve psikolojik sonuçlar da doğurmaktadır.sok gelecek korkusu alvin toffler

Artan sayıda insan şimdiden bu hastalığın pençesine düşmüştü. Söz konusu edilen psiko-biyolojik durum, tıbbi ve psikiyatrik terimlerle tanımlanabiliyordu: Değişim hastalığıydı bu.

Gelecek üzerine çok şey yazılmıştır. Yine de geleceğin dünyası üzerine yazılanların çoğu kuru ve katı bir yaklaşımın ürünleridir.

İnsanoğlu şimdiye dek karşılaştığı en hızlı değişen çevre yapısının ortasında kalakalmıştı buna karşın insanın bu çevreye uyum sağlayabilmesi için, ne yapması gerektiğini bilemiyorduk.

3.92/5 (39)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.