Siyaset Bilimi-Ahmet Taner Kışlalı

Kültür Eski Bakanı, Siyasetçi, Gazeteci, Yazar Ahmet Taner Kışlalı’nın Siyaset Bilimi Kitabı Siyaset Bilimine İlgi Duyanların Okuması Gereken Bir Kitap.

Ahmet Taner Kışlalı’nın Siyaset Bilimi kitabı İmge Kitabevi Yayınları tarafından yayımlanmıştır. İmge Kitabevi Yayınları’ndan çıkan Ahmet Taner Kışlalı’nın Siyaset Bilimi kitabı 361 sayfadan oluşmaktadır.

Yalnız kendi dilimizde değil, yabancı dillerde de bu alanda bir öğretmeni tam anlamıyla doyuracak içerikte bir kitap bulmak oldukça zordur. Türkiye’deki pek çok öğretim üyesinin gereksinmesini karşılayacak, öteki okuyucuların da ilgisini çekecek böyle bir eseri Türk siyaset bilimi kütüphanesine kattığınız için sizi candan kutlarım ‘’En çok yararlandığım çağdaş yerli yazar Ahmet Taner Kışlalı oldu. Kışlalı’nın tüm kitapları, ama esas olarak Siyaset Bilimi adlı çalışması, bütün ‘lider adayları’ için yararlı olabilir. Ben, Kışlalı’nın kitabından çok şey öğrendim.’’ Prof. Dr. Erhan Köksal

Ahmet Taner Kışlalı’nın Siyaset Bilimi kitabından alıntılar:

Siyaset Bilimi Nedir?

Genç okuyuculara siyaset biliminin kapılarını aralarken, işe siyaset biliminin bir kavram olarak açıklığa kavuşturulması ile başlamak gerekiyor. Önce siyaset biliminin konusuna açıklığı kavuşturmakta yarar var. Konunun ve ona bağlı olarak yöntemin kısaca incelenmesinden sonra, siyasal düşünceden siyaset bilimine ve giderek günümüze kadar uzanan gelişmelere, kuşbakışı olarak değineceğiz.

Siyaset Bilimi Ahmet Taner Kislali”Siyaset” Arapça kökenli bir sözcük. At eğitimi anlamına geliyor. Oysa aynı kavrama karşılık Batı’dan alınan ”politika” sözcüğünün Yunan kökenli olduğunu biliyoruz. Yunanca’da ”polis” kent devletlerine verilen isim. Politika da devlete ait işler anlamını taşıyor.

”Siyaset” sözcüğünün günümüzdeki anlamı konusunda Prof. Bülent Daver’e katılmak ve siyaseti ”ülke, devlet, insan yönetimi” biçiminde tanımlamak olanaklıdır.

3.3/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺