Sinestezya-Jeffrey Moore

Sinestezya Kelimesinin Anlamı Nedir, Jeffrey Moore’nin Sinestezya Romanını Oku, Jeffrey Moore’nin Sinestezya Kitabının Konusu, Jeffrey Moore’nin Sinestezya Kitabının Özeti, Jeffrey Moore’nin Sinestezya Kitabından Sözler.

Sinestezi; Birleşik duyu anlamına gelen Yunanca kökenli bir kelimedir. Sinestezi hastalarında bir duyunun uyarımı başka bir duyu algılaması tetikler. Sinestezi ve Sinestezi Hastalığı hakkında bu bilgiden sonra gelelim kitabımıza.

Dört sinesteziğin günlüklerine dayanan ve çevirisini Ergin Kaptan’ın yaptığı Jeffrey Moore’nin Sinestezya adlı kitabından alıntılar:

Bilim adamları insanın doğasından bahsedebilir, ancak kilit vurduğumuz kalbimizdeki duyguları sadece şairler özgürlüğüne kavuşturabilir.

Kimine göre hastalık olan bir durum kimine göre katıksız bir mucize olabilir mi?

Sinestezya dünya çapında bir bilim adamının notlarına ve onunla birlikte çalışan dört sinesteziğin günlüklerine dayanan, zihnin kimyasından ruhun simyasına, sinesteziden Alzheimer’e, Batı felsefesinden 1001 Gece Masalları’na uzanan, unutulması zor, kışkırtıcı bir roman.

Sinestezi, algılamada duyuların birleşmesi anlamına gelir. Sinestezikler gerçeği, farklı duyusal algılamaları birbiriyle karıştırarak görür. Kimi için ‘E’ harfi yeşildir örneğin. Bazısına göre ‘R’nin tiz bir sesi vardır ya da ‘5’ rakamı sarı renktir, ‘Fa’ notası çikolata tadındadır.

İçki ve uyuşturucuların sebep olduğu sisin içinden dünyayı düzgün görmek zordur.

Bazı araştırmacılar tarafından ‘hastalık’ olarak kabul edilen Sinestezi, bazılarına göre mucize, hatta mistik bir insan yeteneğidir. İşin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildir. Noel Burun da bir sinestezik. Ona neredeyse deha seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren beyne ve hiçbir şeyi unutmamasını sağlayan hafızaya sahip. Annesiyse ironik olarak Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Yolları kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş JJ ve geçmişini silmeye çalışan eski sinema aktristi Samira, annesini iyileştirecek buluş için Noel’e yardım ediyor.Sinestezya Jeffrey Moore

Ahlak mantığı ya da doğası gereği herhangi bir temeli ya da yaptırımı olmaksızın insanlar tarafından uydurulmuştur.

Gökkuşağını görmek istiyorsan yağmura katlanacaksın. Her şey mükemmel olsaydı hiçbir şeyin değerini bilmezdik.

Televizyon rezildir, yerin dibindedir. Onun yüzünden çocuklar artık kitap okuyamıyor.

3/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺