Şeyhül Reis İbn-i Sina-Nazım İntepe

Tıp Adamı, Fizikçi, Yazar, Filozof Ve Bilim Adamı İbn-İ Sina’nın Hayatını Anlatan Kitaplar, Şeyhül Reis İbn-i Sina Yazarı Kimdir, Nazım İntepe’nin Şeyhül Reis İbn-i Sina Kitabı Hakkında.

Nazım İntepe’nin Şeyhül Reis İbn-i Sina kitabı Kaynak Kültür Yayınları tarafından 2015 yılında yayımlandı.

Kaynak Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Nazım İntepe’nin Şeyhül Reis İbn-i Sina kitabı 196 sayfadır.

İbn-i Sina’nın hayatı roman formatında anlatılıyor.İbn-i Sina’nın bıraktığı eserlerin etkisi, denize atılan taşın halkalar oluşturarak yayılması gibi yakın ve uzak birçok ülkeye yayıldı ve günümüze kadar ulaştı.

Eserleri, sadece tıp alanında değil başta felsefe, metafizik, ilahiyat olmak üzere bütün ilimlerdeki fikirleri etkilemiştir. Etkileri yüzyıllarca sürmüştür. İbn-i Sina’nın birçok görüşünün hiç değişmeden günümüzde devam ettiğini söyleyebiliriz.

Nazım İntepe’nin Şeyhül Reis İbn-i Sina kitabından alıntılar:

Buhara’da hayat, önce saray yani hükümet, daha doğrusu sultan sonra çarşı-pazar ve medrese-cami ekseninde sürerdi.

Aristo’nun, Eflatun’un, Hekim Hipokrat ve Galen’in, Farabi’nin, Razi’nin, Zehravi’nin tanıdığı bütün alimler arasında efsane olarak anlatılan cilt cilt eserleri tam olarak bu kütüphanede vardı. Farabi’nin kendisine ”Felsefede İkinci Öğretmen” unvanını kazandıran et-Talimüs Sanİ (İkinci Öğretmen) adlı kitabını burada okudu ve çok yararlandı.

Hekim Hüseyin’in vaktinin çoğu kütüphanede geçiyordu.

seyhul reis ibni sina nazim intepeCürcani, İbn-i Sina’nın neşeli oluşundan cesaretlenerek soru için izin istedi. Yıllardır cevabını merak ettiği, Beyruni’nin ”İnsana en lazım olan bilgi nedir?” sorusunu sordu. İbn-i Sina, soru karşısında bir an durgunlaştı. Sonra Cürcani’nin gözlerinin içine bakarak ” O sorunun cevabı tek kelimeymiş gibi görünse de anlaşılması için bir ömür gerekmektedir. Farabi’nin kitabını anlamak için kırk kere okumuştum. Bu sorunun cevabı ise insan ömrü boyunca dünyayı ve hayatı sürekli okumakla anlaşılır. Her doğan gün, gelen bahar, yeniden diriliştir. Hayatı doğru anlamak için bir daha okuma fırsatıdır. Okumaya devam edin anlamay çalışın” dedi.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.