Şevval Karabay Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Şevval Karabay İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Şevval Hanım Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Şevval Karabay Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Ben Şevval Karabay. Öğrenciyim. Okumayı çok seviyorum. Okumak benim için bir uğraştan öte bir amacın geçtiği yol. Okuyarak tattığım güzel duyguları ilerde başkalarına yaşatabilmek için yazarlığa hazırlık yapıyorum. Bu hazırlık esnasına hızlıca okuduğum her kelimenin yazılışında geçirilen uzun ve meşakkatli süreci biraz olsun anlamaya başlıyorum. Göremediğim kadar uzakta masalsı yaşantıların olduğunu her hatırladığımda elime kalem alarak bu masalla kendi yaşantım arasında bir köprü kuruyorum.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Yazmayı öğrendiğimden beri kalemim hep yazdı. Okumak gibi yazmak da gereklilik haline geldi. Yazdıklarımın kitap haline gelmesi düşünerek mutlu olduğum bir hayaldi. Bu hayalin “amaç” haline gelmesi için bir yerden başlamam gerektiğini fark ettim. Bir yandan,  çok sevdiğim yazarları düşünerek, “Onlar yazıyorken benim yazmam olmaz” dedim.  Ancak bir gün hakiki bir yazar olmak için amatör olsam da başlamak şarttı. Öğretmenlerim ve her öykümün,  denememin ilk okumasını yapan annem hep destek oldu ve şimdi de yazmaya devam etmemi söylüyorlar.  Teyzem aracılığıyla bulduğum yayınevine bir yazımı göndererek başladım.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

40lar kulübü yayınevinde yazıyorum. Bir kitabı kırk kişi paylaşmak ve heyecanı da kırka bölmek çok özel bir duygu. Yayınevinin iki kitabında yazım bulunuyor. Aynı konu başlığında yazılan diğer yazıları okuyunca da eksiklerimi saptamış oluyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Facebook kullanıyorum. Okumayı sevenlerle birlikte okuduğumuz kitaplardan alıntıları ve yazdıklarımızı paylaşmak, yayıneviyle de daima iletişimde olmak için Facebook’ta aktifim.

En Çok Beğendiniz Şairler ve Yazarlar Kimlerdir?

En çok beğendiğim yazar Necip Fazıl Kısakürek. Kendisini günümüzde sosyal medyada paylaşılan sözlerden tanıyorlar. Ancak yaşam öyküsünden ilham almak için onu okumak şart. Cahit Zarifoğlu şiirleri okuyorum. Yazarın tılsımlı kelimelerini zihin tam manasıyla anlayamasa da ruh çok çabuk idrak edip benimsiyor. Kelimelerin zarafeti yazara niçin ‘’Zarif Adam’’ dendiğini çok iyi anlatıyor. ‘’Takdir-i ezele teslimiz ama gayrete de aşığız” sözü ile teslimiyet ile gayreti bir arada anlatması bambaşka hissettiriyor. Sezai Karakoç da çok sevdiğim bir şair. Mona Rosa’yı okuduktan sonra diğer kitaplarını da bitmesin isteyerek okudum. Günümüz yazarlarından, güzel tarihimizi kaleme alan İskender Pala ve gençleri tasavvuf öğrenmeye şevk eden Sinan Yağmur’u sayabilirim. Nitelikli edebiyat eserleri okumanın gerçek manada okumak olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden daha eski eserler, daha uzun yolculuklara çıkarıyor bence. Ve okuyacağım kitabın kapağı, kapağı kapattıktan sonra uzaklaşmamasını, benimle yaşamaya devam etmesini isterim. Bu yüzden edebi anlamda bana bir şeyler kazandıracağını düşündüğüm kitapları okumaya çalışıyorum.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Beni en çok etkileyen kitap Necip Fazıl Kısakürek’in ‘’Aynadaki Yalan’’ kitabı. Bazı kitapların sayfaları kısa sürede çevrilir ancak bazı kitapların her satırı sindirilir. Sindirerek okumaya çalıştığım bir kitaptı Aynadaki Yalan. Üstad, kendi yaşamından bölümleri farklı isimlerle anlatmış. Hakikati anlattığı şu ifade kitapta beni en çok etkileyen kısım oldu: ‘’Hakikat, birdir ve daima bir kişidedir. O bir kişi, bin kişide aranmaz, bin kişi kendini o bir kişide bulur.’’

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

40lar kulübünde diğer 39 yazarla birlikte benim de yazımın bulunduğu iki kitap var henüz. İlerde, yazdığım yayınevinin bünyesinde de yayımlanabilecek bir kitap çalışması yapmak isterim.

Sizce Şiir veya Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Okurların gönlüne işleyecek eserler ortaya koymak en temel amaç haline gelmelidir bence.  Bu yüzden kitabın gönülde yaşayanı makbuldür. Okunan bir kitap bazen bir ömür, aynı tadı verecek kitabı aratır okuyucuya. Kendisinden sonra okunacak tüm kitaplarda aynı tadı aratmalı.

Ne türde Kitaplar veya Şiirler Yazıyorsunuz?Sevval Karabay Roportaj

Savaşı ve bizim, yaşamaktan korkarak hep görmezden geldiğimiz sonuçlarını konu alan öykü türünde yazılar yazıyorum. İnsanların etraftaki düşünmeden yapılan itham ve eleştiriler karşısında hissettiklerini yazmaya çalışıyorum. Kalemi elime aldığımda duygular ve toplumsal sorunlarla ilgili cümleler dökülüyor. Adına ‘’şiir’’ denir mi bilmem ama yazmaya başladığımdan bu yana kafiyeli birkaç cümleyi bir araya getirmeyi severim. Konu, yaşarken etrafını göremeyen insanlardır. Beklerken sabırlı olmayı pek başaramadığım ilham kalabalık bir ortamda tek başına hissettiğimde geliyor.

Yazmak kadar güzeli, yazdıklarını diğer insanlarla paylaşmaktır muhakkak. Okundukça mana kazanır yazılanlar. Bize ulaştığınız için teşekkürler.

Web sitemiz adına bu güzel röportaj için Şevval Karabay’a bizler teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺