Sevme Sanatı-Erich Fromm

Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabını Oku, Erich Fromm’un The Art of Loving Kitabından Alıntılar, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitap Alıntıları, Erich Fromm’un The Art of Loving Kitabının Konusu, Erich Fromm’un The Art of Loving Kitabından En Güzel Sözler, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabından Sözler, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabından Aşk Sözleri, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabından Sevgi Sözleri, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabında Sevginin Tanımı Nedir, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabından Sevgi Nedir, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabından Resimli Sözler, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabının Konusu, Erich Fromm’un Sevme Sanatı Kitabının Özeti.

Erich Fromm’un orijinal adı The Art of Loving olan Sevme Sanatı kitabından alıntılar:

Sevmek bir sanat mıdır? Öyleyse eğer, bilgi ve çabaya gereksinimi vardır.

Sevgiden vazgeçmek olanaksız olduğuna göre sevgi konusundaki başarısızlıkların üstesinden gelebilmenin bir tek uygun yolu olarak bu başarısızlıkların nedenlerini gözden geçirip, sevginin anlamını incelemeyi geliştirmek kalıyor.

Sevgi, insanın varoluş sorununun yanıtıdır.

Sevmek bir eylemdir edilgen bir duygu değil. Bir şeyin “içinde olmaktır” bir şeye “kapılmak” değil. En genel biçimiyle sevmenin etkin yapısı, sevmenin almak değil öncelikle vermek olduğu biçiminde tanımlanabilir.

Vermek almaktan çok daha coşku vericidir. Bu, beni yoksullaştırdığı için böyle değildir, verme eyleminde canlılığının gücü yattığı için bu, böyledir.

İnsan zekâyla ödüllendirilmiştir. O, kendi kendini bilen bir yaşamdır; kendisinin diğer insanların, geçmişinin ve gelecekte onu bekleyen olasılıkların farkındadır.

İnsan yaratma süreci içinde kendini dünya ile bütünleştirir. Tam çözüm, insanlar arası birlikteki başarıda, bir başka insanla sevgi içinden kaynaşmada yatmaktadır.

Sevgi olmadan insanlık bir gün için bile var olamaz.

Haset, kıskançlık, hırs, her çeşit açlık, bunların tümü tutkudur. Sevme ise zorlama olmadan sadece özgür olunduğunda yaşanabilen, insan gücünü somutlayan bir eylemdir.

Birçok kişi, sevme sorununu ilkel bir biçimde ele almakta, kendi sevebilme gücünden, sevme ediminden çok sevilme olarak görmektedir. Onlar için sorun, nasıl sevilebilecekleri, nasıl sevimli olabilecekleridir.

Tüm uygarlığımız, karşılıklı kar sağlayan bir alış-veriş düşüncesi, satın alma açlığı üzerinde yükseliyor.

Ancak kendinden bir şeyler verebilen kişi zengindir.

En önemli verme edimi, maddi şeyler değil aksine insana özgü dünyadan bir şeyler vermektir.

Sevgi, sevgi üreten bir güçtür. Güçsüzlük, sevgi üretememektir.

Sevmek öğretmenin tek yoludur.

Gerçek bilgiye erişmenin tek yolu sevme edimidir. Ancak bir insanı nesnel olarak tanıyarak, onun değişmeyen özüyle, sevgi edimi ile kavrayabiliriz.Sevme Sanati Erich Fromm

Olgunlaşmamış sevgi der ki: Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var. Olgunlaşmış sevgi der ki: Sana ihtiyacım var çünkü seni seviyorum.

Kardeş sevgisi tüm insanları sevmektir. Ve tek kişiye ait olmaması en büyük özelliğidir.

Çaresiz birini sevmek, yoksul ve yabancı birisini sevmek, kardeş sevgisinin ilk adımıdır.

Bir amaca yönelik olmayan sevgide ancak, gerçek sevgi açılıp gelişir.Sevme Sanati Erich Fromm sozleri

Cinsel sevgi iki kişilik yalnızlıktır.

Sevgi yalnız belli bir insana bağlılık değildir; bir tutumdur; kişinin yalnız bir sevgi nesnesine değil, bütünüyle dünyaya bağlılığını gösteren bir kişilik yapısıdır. Kişi yalnız bir tek insanı seviyor, başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa, sevgisi sevgi değil, birlikte yaşamaya bağlılık ya da yaygınlaştırılmış bir bencilliktir.

3.14/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺