Sevgi Soysal Yenişehir’de Bir Öğle Vakti Kitap Özeti

Yazar Sevgi Soysal’ın Müthiş Kurgusu, Zekice Harmanlanmış Romanı; Yenişehir’de Bir Öğle Vakti

Sevgi Soysal’ın Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanı 1973 yılında yayımlanmıştır.

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanı yazar Sevgi Soysal’ın akıcı bir dille anlatımı ile gözlem türündeki kitapların arasında okunması gereken bir eser.

Sevgi Soysal, Yenişehir’de Bir Öğle Vakti kitabı 1974 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanmıştır.

Edebiyatımızda en kısa zaman dilimini anlatan romanlardan biridir. Sevgi Soysal’ın Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanı 1,5 saatlik bir zaman dilimi etrafında geçen olaylar çerçevesinde yer alan karakterlerin yer yer karakterlerin geçmişine gidilerek anlatılmaktadır.

Romanı okurken o dönemin sorunları hakkında birçok bilgiler yer verilmektedir.

Sevgi Soysal’ın Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanında 70’li yılların Türkiye’sinin birçok sorunları, aile, arkadaş, sevgili ilişkilerini ortaya koyar; eşitsizlik, çıkar ilişkileri, belirsizlik, sevgisizlik, toplumun namus anlayışı, toplumsal farklılıklar, yalnızlık gibi konulara değinir.

Eser gözlem türünün en güzel örneklerindendir. Çok boyutlu bir toplumsal kesit romanda zekice kurgulanarak, akıcı bir dille, birçok toplumsal konulara değinilerek okuyucuya aktarılmıştır.

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti kitabı; Edebiyatımızın gözlem türünde yazılan roman örneklerini arasında gösterilen, gözlemlerin çok iyi anlatıldığı kitap Sevgi Soysal’ın önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Sevgi Soysal’ın Yenişehir’de Bir Öğle Vakti Kitabının Özeti:

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanının konusunda; Ankara’da devrilen bir kavak ağacının etrafında geçen bir buçuk saatlik olayları anlatmaktadır. Birbirlerinden bağımsız olarak görülen insanları müthiş kurgu ile insan portreleri zekice bir kurgulanmıştır.

Anlatılan hikaye bittiğinde başka karaktere geçilir ve yeni hikaye bu karakter üzerinden devam ediyor.

sevgi-soysal-yenisehirde-bir-oglen-vakti-okuİnsanların hikayelerinin anlattığı ve birisinin hikayesinin bittiği yerde diğerinin hikayesi başlamaktadır. Hikayesini anlatılan insanlarının hayatlarını okurken insanların yer yer geçmişine gidilmektedir. Birçok farklı kesimden insanın hikayelerini bulacağınız bu kitapta kozmopolit bir ortamda sergilenmiştir.

Romanda Ali, Doğan, Olcay karakterlerinin yanı sıra Profesör Salih Bey, Aysel, Mevhide Hanım, Hatice Hanım, Necmi gibi birçok karakterlere yer verilmiştir. Birçok farklı hayat birbirinden bağımsız birçok hayat hikayesi birbiri ile birleştirilerek anlatılmıştır. Romanda karakterler ve durumları çok iyi tasvir edilerek anlatılmıştır.

2/5 (5)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺