Sessiz Bahar-Rachel Carson

Çevre Konusunda Yazılmış En Ünlü Eser; Sessiz Bahar

İngilizce Silent Spring olan Sessiz Bahar kitabı Amerikalı kadın yazar Rachel Carson‘un 1962 yılında yazmış olduğu eserdir.

Çevre ve ziraat mühendislerinin, çevrecilerin ve çevre konusunda duyarlı olan hemen herkesin kesinlikle okuması gereken türden bir kitap.

Rachel Carson‘un Sessiz Bahar Kitabının Konusu: Çevre sorunlarını dile getirmesi, tarım ilaçlarının özellikle DTT’nin zararlı etkisine dikkat çekmesi ile tanınan bir kitaptır.

ABD Eski Başkan Yardımcılarından Al Gore’un Önsözüyle

Rachel Carson‘un Sessiz Bahar kitabı ülkemizde 2004 yılında Palme Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Palme Yayınları’ndan çıkan Rachel Carson‘un Sessiz Bahar kitabının Türkçe çevirisini Prof. Dr. Çağatay Güler yapmıştır.

Prof. Dr. Çağatay Güler’in Türkçe çevirisini yaptığı Rachel Carson‘un Sessiz Bahar kitabı 368 sayfadan oluşmaktadır.

Tek bir kitap nadiren tarihin seyrini değiştirebilir; ancak Rachel Carson‘un ‘’Sessiz Bahar’’ı tam anlamıyla bunu yapmıştır. Bu kitabın 1962 de yayınlanmasını izleyen çığlık DDT nin yasaklanmasını ve havamızı, toprağımızı ve suyumuzu etkileyen yasalarda devrim niteliğinde değişiklikleri tetikledi. Carson’un gezegenimizin geleceği ile ilgili büyük ve öfkeli endişeleri bütün dünyada güçlü bir biçimde yangılandı ve onun etkileyici kitabı çevre hareketinin başlamasında temel etken oldu. Bu kitap hiç kuşkusuz 2O.yy’ın kilometre taşlarından biridir.

Al Gore çevreyle ilgili çok beğenilen ve çok satan kitabı, Yerkürenin Dengesi üzerinde çalışırken; Sessiz Bahar bir denektaşı işlevi gördü. Günümüzde Rachel Carson‘un mesajı her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır; artık bir klasik olan bu kitabı yeni okuyucu kuşaklara tanıtmakta en yetkin kişi Al Gore’dur.

Rachel Carson‘un Sessiz Bahar kitabından alıntılar:

Ocak 1958’de yazılmış bir mektupla, Olga Howens Huckins bir küçük dünyayı yaşamsız bırakan acı deneyiminden söz etmiş ve böylece dikkatimi birden bire uzun süredir ilgilendiğim konuya yeniden çekmişti. O zaman bu kitabı yazmam gerektiğini anladım…Sessiz Bahar Rachel Carson

Ön Söz

Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkan Yardımcısı Al Gore

”Sessiz Bahar” hakkında yazmak seçimle gelen bir devlet görevlisi için eziklik yaratan bir deneyimdir, çünkü bir nirengi noktası oluşturan Rachel Carson‘un bu kitabı düşüncelerin gücünün politikacıların gücünden çok daha büyük olduğunu yadsınamaz biçimde kanıtlamaktadır…

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.