Serhat Yabancı Röportaj

Düşündüğün Gibi Değil, Unutmak Mı? Affetmek Mi? Kitaplarının Yazarı Evlilik-İlişki Terapisti Serhat Yabancı İle Yapmış Olmuş Röportaj:

Merhaba Serhat Bey Öncelikle Sizi Yakında Tanıyabilir Miyiz, Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Serhat Yabancı: 1979 Elazığ doğumluyum.  15 yıldır psikolojik danışmanlık yapmakta, ilişkiler alanında çalışmaktayım. Sosyoloji eğitimimden sonra, psikoloji eğitimi aldım. Bu alanda biri sosyoloji biri de psikolojiden olmak üzere iki tane yüksek lisans yaptım. Boşanmanın sınav kaygısı üzerindeki etkisini araştırdığım son projemle İstanbul Ticaret Üniversitesinden yüksek lisansı bitirdim. Bunun yanında ODTÜ den aile-evlilik terapisti eğitimi aldım. Aynı zamanda Sabahattin Zaim Üniversitesinden YÖK ve Aile Bakanlığı onaylı aile danışmanlığı eğitimi aldım. Şu an da sürekli olarak milliyet.com da yazmaktayım. Bunun yanında sık sık Akşam, Hürriyet ve, Diyanet dergisi, ekonomi dergilerinde röportajlar vermekte ve yazılar yazmaktayım. Sık sık ulusal radyo ve TV’ler de programlara katılmaktayım. Konuk olduğum programlarda elimden geldiğince izleyici veya dinleyicilerime faydalı olmaya çalışmaktayım. Genel olarak ilişkiler ve evlilikler ile ilgili konularda yerel ve ulusal basında her gazete ve dergide röportajlar ve yazılarım yayınlanmıştır.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Serhat Yabancı: Sosyal medyada,  /serhatyabanci adresi ile facebook, instagram ve twitter i kullanmaktayım. Yazılarımı, sözlerimi zaman buldukça paylaşmaktayım. Bu ara instagram bana daha keyifli geldiği için onu daha çok kullanmaktayım. Toplum olarak da instagrama doğru bir yönelişimiz var. Daha fazla görsel bir milletiz. Ve başkasının hayatını merak ederken yazılandan çok görüneni önemsiyoruz.

En Çok Beğendiniz Yazar Kimdir?

Serhat Yabancı: En çok beğendiğim yazar; E.Young, Fisher, Mustafa Topkara, Kahraman Tazeoğlu.

Şimdiye Kadar Kaç Tane Yayımlanmış Kitabınız Var?

Serhat Yabancı: İki tane kitabım var. Bunlardan birincisi, Unutmak mı affetmek mi ikincisi ise Düşündüğün Gibi Değil’dir. Üçüncü kitabımı Mart 2016 ya yetiştirmeyi planlıyorum. Kitaplarımın yanında projelerim, kitaplarda editörlüğüm ve ön söz yazdıklarım da oldu.

Üçüncü kitabımı ilişkiler ve çözümleri üzerine yazıyorum. Bu arada yakın zamanda aforizmalarımdan oluşan bir kitabımı da hazırlayacağım.

Mutlu Bir Evlilik İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Bu Konuda Görüşünüzü Alabilir Miyiz?

Serhat Yabancı: Mutlu evlilik, esasen, kişinin önce kendisiyle ilgili bir sorumluluktur. Kendini mutlu eden, kendisiyle birlikte olanla da mutluluk yaratır ve mutlu olur. Klişe kalıpları pek desteklemiyorum. Sevgi saygı sadakat vs gibi. Bunları yazmaya gerek var mı? Olması gereken şeyler. Benim için mutlu evlilik, bireylerin önce kendilerinden başlayan sonra da sağlıklı bir iletişim kalıbıyla iki kişilik mutluluğa dönüşen bir süreçtir. İletişim sağlamsa mutluluk kaçınılmaz oluyor zaten.

Genç Yazarlara Ve Hayranlarınıza Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Serhat Yabancı: Genç yazarlara önerim: bir kulvar seçmeleri ve bol bol okumaları. Ben ne olursa olsun, okumayı hiç bırakmıyorum. En zor anımda bile akıllı telefonuma indirdiğim pdf kitapları veya makaleleri okuyorum. İnsan okumayan yazamıyor çünkü. Hayranlarım için ise, “ben hayran kitlesine hitap eden biri değilim. Ben yazıyorum. Kime uyuyorsa o beni de yazdıklarımı da buluyor zaten. Toplumun beklentisine göre değil, kendi içimdeki süreç ve bilgi birikimime göre yazıyorum. Popülist olmayı, samimiyetsiz buluyorum. Sen yazarsın, okur kitlen oluşur. Terapiye gelen, seminere gelen, imzaya gelen, kısaca senin hitap ettiklerin ve sende kendini bulanlardır senin çevren. Ben okurlarımı çok önemsiyorum. Onlar benim yazarlığımı daha da geliştirdi. Önerileri alıyorum. Olumsuz eleştirileri sayfamda paylaşıyorum. Maille gelen öneri ve eleştirileri hemen kaydediyorum. Onlar benim ustam.

Bence bir yazarın üretken ve yaratıcı olabilmesi için ekonomik kaygılarının olmaması, ilgi ve onay ihtiyacının olmaması gerek. O zaman kendine özgün olur. Aksi takdirde parasal ihtiyaç veya duygusal ihtiyaçlar onu beklentiye göre şekil alan birine dönüştürür.  Son zamanlarda toplumsal değişime, zamanın ruhuna göre yazanları görüyorum. Ve bazen şaşırıyorum. Ne kadar çok sık tarz değiştirdiklerini. Bir gün bilimsel yazıyor başka zaman dini yazıyor başka zaman başka bir misyon. Bence bir yazarın tarzı ve çizgisi olmalı, beklentisi değil.serhat yabanci evlilik danismani roportaj

Serhat YABANCI

Yazar

Evlilik-İlişki Terapisti

www.kitapsozler.com Sitesi Olarak Yazar, Evlilik-İlişki Terapisti Serhat Yabancı’ya Bu Güzel Röportaj İçin Teşekkür Ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.