Serap Balım Röportaj

Serap Balım Röportaj

Üç Noktadır Aşk, Lades Kitaplarının Yazarı Serap Balım İle Yapmış Olduğum Röportaj:

Merhabalar Serap Hanım Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Serap Balım Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

19 Nisan 1988 Adapazarı doğumluyum. Aslen Denizliliyim. Antalya’da bir kurumda yabancı dil operatörü olarak çalışıyorum. İşim çok stresli olduğu için mümkün olduğunca beni rahatlatacak aktivitelerle ilgileniyorum. Spor başı çekiyor. Özellikle de tenis. Günümün büyük bir kısmını tenis oynayarak geçiriyorum. Onun dışında tiyatro en büyük zevkim. Sizi hayattan soyutlayan ve bunu da aslında hayatı anlatarak yapan kurgulanmış bugündür tiyatro bana göre.  Onun dışında bisikletimle kısa Antalya turları yapıyorum. Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Sözlü ve yazılı tercümeler yapıyorum zamanım kaldıkça. Boş zamanlarımda da uyuyorum.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Belirli bir teşvikten bahsedemeyiz. Bütünüyle yaşadıklarım ve gözlemlediklerim beni yazmaya itti diyebilirim. Kendimi konuşarak pek ifade edemem bu yüzden en iyi dinleyiciler olarak kâğıt ve kalemi seçtim. Lise yıllarımdan beri günlük yazıyorum. Bir dönem ki bu Ankara’da eğitimimi bitirip Denizli’ye döndüğüm zamana rast gelir, yazılarımda bazı değişimler fark ettim. Olayları değil de olayların bana yaşattığı duyguları anlattığımı gördüm. Gittikçe de çoğaldı cümleler. Ben de kitaplaştırmaya karar verdim.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Hayır.  Ama aslında bir köşe yazısı yazmayı çok isterim.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Evet. Serap Balım – üç noktadır aşk- lades adında Facebook sayfam ve ismim adına Twitter ve Instagram hesaplarım var. Açıkçası hepsini kitaplarımın tanıtımı için açtım. Yoksa Facebook dışında sosyal medyadan bir hayli uzaktım.

En Çok Beğendiniz Yazarlar/Şairler Kimlerdir? Ve sizi en çok etkiyen kitap ?

Tomris Uyar, İnci Aral ve Can Yücel en sevdiklerim. Kitap olarak da Küçük Prens beni çok etkilemişti. Hatta kitabı bitirdikten sonra bir müddet kitaba sarıldığımı hatırlarım.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Tane Kitabınız Vardır?

2 tane. İlki Üç Noktadır Aşk. Ocak sonu gibi de ikinci kitabım Lades çıktı.

Lades Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Lades aslında Üç Noktadır Aşk’ın devamı niteliğinde.  İkisini de aynı dönemde benzer duygularla yazdım. Kısa kısa, birbirinden bağımsız ama aynı şeyi anlatan parçalardan oluşmakta. Lades’ de aforizmalar daha yoğun. Üç Noktadır Aşk’tan farklı olarak Lades’ te aşkın mutlu ettiği o nadir anlardan bahsettim. 2 bölüm halinde kitap. 2. Bölümü ‘’Aklımda’’ adı altında aşkın üzmediği hatıraları içeriyor.

Bir 3.sü Geliyor Mu Peki?

Tabi aynı üslupla yazma sürecim devam ediyor. Ama 3. kitabı ilk ikisinde olduğu kadar yakın bir zamanda çıkarmayacağım. Hem biraz demlensin yazılar hem ben de biraz dinleyeyim hayatı.

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İki aşaması var bana göre. İlki üretme;  ikincisi düzenleme. Üretme aşamasında içinden geldiği gibi yazmalı. Ve içinden yazmak geldiği zaman yazmalı insan. Yazarken bunları başkaları okuyacak diye düşünülmemeli ilk etapta. Her yazar en başta kendisinin okurudur. Yazdıkları kendi hoşuna gitmemişse kitaba hiç dâhil etmesin. Ancak yazılarınız kitap haline geldiği zaman yani düzenleme bölümünde’ evet bunu başkaları okuyacak’ demeli ve ona göre ekleme ya da çıkarmalar yapılmalı. Bir yerde okumuştum: ‘Yazdıkları arasından eleme yapıp vazgeçebiliyorsa bir yazar, o zaman yazar olmuştur ancak.’ gibi bir şeydi. Ben de böyle düşünüyorum. Her şeyi yazabilirsiniz ama her şeyi okutamazsınız. Siz anlatmak istediğinizi kendinizce anlatmışsınızdır ama okur yalnızca anlamak istediğini okur. Bu nedenle üretme aşamasında değil ama düzenleme aşamasında okura yönelik hareket etmeli bir yazar.

Ne Türde Kitaplar Yazıyorsunuz?

Deneme türünde daha çok. Eğer alt alta yazmak şiir demekse ki şiir bunlardan çok çok öte bir tür, evet şiir de yazıyorum. Ama içinde kafiye de olsa düzyazı şeklinde yazmak bana daha yakın geliyor. Yazılarımda aşk ve aşk acısını konu ediniyorum genelde ama bunun dışında hayatı anlayamadığımı anlattığım denemelerim de var.

Şu An Bir Projeniz Var Mı?

Evet. Bir roman yazıyorum şu aralar. Ama inanın roman yazmak çok daha zor. Oturup ciddi ciddi düşünmek ve zaman ayırmak gerekiyor.

Peki O Da Mı Aşk Üzerine?

Tam olarak değil. Organ nakli ile başlayan ve karşılıklı fedakârlıklarla örülü güçlü bir dostluk. Tabi ki aşk için yapılıyor bazı şeyler. Ama diğer kitaplarımda anlattığım kadar göz önünde değil aşk bu defa.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

İlgileri ve değerli yorumları için hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Beğenilerinin yanı sıra beğenmedikleri ne varsa kalemimle ilgili, sosyal medya üzerinden mesaj olarak paylaşsınlar isterim. Eleştiri bir yazarı ancak besler.serap balim roportaj

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Ben teşekkür ederim. Facebook sayfam üzerinden imza günlerimi takip edebilirler. Onlarla buluşmayı dört gözle bekliyorum.

Herkese sağlıklı ve huzurlu günler. Mutlu okumalar.

Yazar Serap Balım’a bu güzel röportaj için bizler teşekkür ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺