Senaryo Nasıl Yazılır?-Oğuz Gözen

Senaryo Yazmak İstiyorum Fakat Senaryo Nasıl Yazılır, Senaryo Yazım Teknikleri Nelerdir, Senaryo Örnekleri Teknikleri Nelerdir, İyi Bir Senarist Nasıl Olabilirim, Senarist Nasıl Olunur, Senaryo Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir Diyorsanız Bu Kitap Tam Siz Göre.

Ağlama Sevgilim, Merhaba hüzün, Karbeyaz, Ah İstanbul, Yalnızlık Şarkısı, Sevenler Ağlar, Hepimiz Sevdik, Almanya Macerası, Eski Günler, Pembe Panter Gangsterlere Karşı, Belki Yıllar Sonra gibi 150’den fazla film yönetmenliğini yapmış olan senarist yönetmen Oğuz Gözen’in Senaryo Nasıl Yazılır? Kitabı Akis Kitap etiketi ile raflarda yerini aldı.

Akis Kitap tarafından yayımlanan Oğuz Gözen’in Senaryo Nasıl Yazılır? Eseri 176 sayfadan oluşmaktadır.

Türk Sineması’nda en fazla film çeken yönetmenler arasında yer alan ve Yeşilçam’ın en pratik yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Oğuz Gözen’den sürpriz bir kitap daha elimizde: ‘’Senaryo Nasıl Yazılır?’’

Bu çalışmasında Gözen, yüz elliye yakın film çekmiş, çoğunun senaryolarını yazmış biri olarak hem pratik senaryo yazmanın tekniğini gösteriyor, hem piyasanın sorunlarına değiniyor, hem de biraz nostalji yapıyor.

Kitapta, biri komedi, diğeri dram olmak üzere iki de senaryo yer alıyor.

Oğuz Gözen’in Senaryo Nasıl Yazılır? Adlı kitabından alıntılar:

Sinemaya girdiğim günden, bugüne, toplumun her kesiminde en fazla duyduğum söz şudur:
Benim hayatım film… Ah, bir senaryo yazabilsem… Veya:
Bende öyle hikayeler var ki, tam senaryoluk…

Acaba senaryo yazmak gerçekten zor mudur? Şunu kesinlikle söyleyeyim:
Senaryo yazmak hiç de zor değildir…

Senaryo yazmanın bir tekniği vardır elbet. Ama önce işe şöyle başlayalım: Bir dosya kağıdını elinize alın. Dikey olarak tutun ve ikiye katlayın. Açtığınızda ortasında, dikey bir çizgi belirecektir… İşte bu çizginin soluna mizansenleri (oyuncuların hal, hareket ve davranış biçimlerini), sağına diyalogları (konuşmaları) yazın…

Mizansenler, son derece kuru olmalıdır. Yani, mizansenleri yazarken, hiç edebiyat yapılmamalıdır. Oyuncuların ruh halleri, hareketleri, davranış biçimleri, gayet yalın bir şekilde verilmelidir. Ayrıca, teferruata da kaçılmamalıdır.

Diyaloglar, konunun geçtiği yerin ruhuna uygun olarak yazılmalıdır. Doğal olmalıdır. Yine edebiyata kaçılmamalıdır.senaryo nasil yazilir oguz gozen

Senaryoda konu çok önemlidir. Tüm sanat dalları için konu önemlidir ama sinemada yüz kat daha önemlidir. Konusu iyi olmayan, fakat özenilerek çekilmiş bir film seyirciyi enterese etmez de, sağlam bir konuya dayanan, fakat iyi çekilmemiş bir film seyirciyi koltuklara bağlayabilir.

Konu, tüm dünya ülkeleri için ilk sırada gelir. Saygın sinema adamları, konuya çok önem verirler. Hatta batı ülkelerinde, bir buçuk, iki sayfalık, sadece konu yazan çeşitli yazarlar vardır.

2.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺