Şehzade Mustafa ve Bayezid-Nazım Tektaş

Nazım Tektaş’ın Şehzade Mustafa ve Bayezid Kitabını Oku, Nazım Tektaş’ın Şehzade Mustafa ve Bayezid Kitabından Alıntılar, Nazım Tektaş’ın Şehzade Mustafa ve Bayezid Kitabının Konusu, Nazım Tektaş’ın Şehzade Mustafa ve Bayezid Kitabından Sözler.

Nazım Tektaş’ın ‘Şehzade Mustafa ve Bayezid’ kitabından alıntılar:

Evlâtlar, evlâtların evlâtları… Dedenin torun, babanın evlât yarası derin. Eceliyle ölen oğullar; Mehmet, Cihangir, Mahmut…

Kanuniyi bir hükümdar olarak değil de yalnızca bir baba olarak düşününce insanın yüreği sızlar. Kırk altı sene boyunca bir devleti yönetmek zor iştir; bunun ağır bedelleri de oluyor tıpkı Sultan Süleyman’ın ödedikleri gibi.

İnsan hayatının en zor anları yakınlarını kaybettiklerinde yaşanır. “Allah insana evlât acısı tattırmasın,” temennisi o kadar yerinde bir sözdür ki, bu durumu ancak o acıyı çekenler bilir. Evlat Acısı çekmek hayatın en amansız çilesi, ya bazı evlâtların ölüm fermanı bir babanın elinden çıkmışsa?

Şehzade Mustafa askerin ümidi, anasının babasının göz nurudur; güzel günleri beklemektedir, ancak umduğunu bulamaz…

Bayezid taht kavgasında galip gelmek için çileler çekmiş, lâkin ona da haramdır devlet saadeti, o da yaban ellerde boynuna geçirilen ilmeğin acısını tatmıştır…sehzade Mustafa ve Bayezid Nazim Tektas

Bir de torunlar var davaya kurban edilen ve bunlar da Sultan Süleyman’ın gözyaşlarıdır…

Muhteşem Süleyman muhteşem acılar çekmiştir. Kimileri Hürrem Sultanı suçlar, kimileri ‘Devlet-i Ebed Müdded’ der yine ağlar şehidin ardından!

2/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺