Şark Kedisi-Annemarie Schimmel

Şark Kedisi Hakkında Kitaplar Nelerdir, Annemarie Schimmel’in Şark Kedisi Kitabını Oku, Annemarie Schimmel’in Şark Kedisi Kitabının Özeti, Annemarie Schimmel’in Şark Kedisi Kitabından Sözler, Annemarie Schimmel’in Şark Kedisi Kitabının Konusu, Annemarie Schimmel’in Şark Kedisi Kitabı Hakkında.

Annemarie Schimmel’in Şark Kedisi kitabından alıntılar:

Binlerce yıldan beri edebiyatta çeşitli varyasyonlarıyla anlatılan kedi ile fare arasındaki ezelî geçimsizliğin hikâyesini ilk defa Mısır metinlerinden öğreniyoruz.

Şark kedisinin cilveleri çok çeşitlidir. O masal ve şiirlerde dolaşır, köşklerde ve derviş dergâhlarında yatar, minyatürler de görünür, bilimsel olarak analiz edilir ve büyülerde kullanılır kısaca o daima esrarengizdir, insancıldır, insanüstüdür ve büyüleyicidir.

Sayısız kedi mumyalarının ve kedi heykelciklerinin gösterdiği üzere kedi başlı ilah Bastet, kediyi kutsamıştı.

Peygamber, kedilere iyi davranmasını buyurmuş ve demiş ki: “Bir kedisi olan Himyerî bir kadın gördüm; kedisini bağlamış, fakat ne yediriyor ne de etrafta dolanmasına müsaade ediyordu.” Başka bir rivayete göre, böyle davranan “bir kadın görmüş cehennemde.” İlâhiyatçılar bir Müslüman kadının bu yüzden böylesine ağır şekilde cezalandırılıp cezalandırılamayacağını tartışmışlar.Sark Kedisi Annemarie Schimmel

Ra’nın kızı Tefnut, – masalda mutluluk getirici olarak onaya çıktığı – Nübya’ya kaçar ve kendisini almaya gelen maymuna dönüşmüş Thot’a sığınır ve burada kâh altın renkli bir kedi, kâh parlak bir dişi arslan olarak görünür.

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.