Samipaşazade Sezai Sergüzeşt Kitap Özeti

Edebiyatımızda Romantizmden Realizme Geçiş Eseri Olarak Kabul Edilen Eser.

Yazıldığı döneme göre son derece akıcı bir roman. Türk edebiyatının klasikleri arasında kendine yer bulmuş olan Sergüzeşt romanında sınıf farklılıkları, tutsaklık ve aşk konu olarak işlenmiştir.

Sergüzeşt Kitabının Yazarı Kimdir?

Sergüzeşt romanının yazarı Türk edebiyatının önemli romancılarından Samipaşazade Sezai’dir.

Sergüzeşt Romanının Edebiyatımızdaki Önemi Nedir?

Samipaşazade Sezai’nin Sergüzeşt romanı edebiyatımızın ilk gerçekçi romanlarından biridir. Samipaşazade Sezai’nin Sergüzeşt eseri Türk edebiyatında romantizmden realizme geçiş eseri olarak kabul edilmektedir. Realizm etkisi görülen Sami Paşazade Sezai’nin Sergüzeşt eseri yoğun olarak romantizm etkisi görülmektedir.

Samipaşazade Sezai’nin Sergüzeşt romanı MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasındadır.

Sergüzeşt Kelimesinin Anlamı Nedir, Ne Demektir?

Sergüzeşt kelimesi serüven, macera anlamına gelmektedir.

Samipaşazade Sezai’nin Sergüzeşt romanı realizm, romantizm türünde bir romandır.

Samipaşazade Sezai’nin Sergüzeşt romanı 1888 yılında yayımlanmıştır. Samipaşazade Sezai, Sergüzeşt romanını II. Abdülhamit döneminde kaleme almıştır. Sami Paşazade Sezai, Sergüzeşt eserini yazdıktan sonra hakkında göz hapsi kararı çıkmıştır. Hakkında göz hapsi kararı çıkması nedeniyle Sergüzeşt romanının yazarı Samipaşazade Sezai, Fransa’nın başkenti Paris’e kaçmıştır.

Samipaşazade Sezai’nin Sergüzeşt kitabının özeti:

Kafkasya’nın bir köyünde küçük bir kız esirciler tarafından esir alınır. İsmi Dilber olan bu kız İstanbul’a getirilir. Henüz dokuz yaşındadır. Güzelliği ile dikkat çeken Dilber, Mustafa Efendi isminde bir memura satılır. Evin hanımı çok sert tavırlı biridir. Kötü huyludur. Dilber’e çok ağır davranır, onu çok üzer. Küçük kız tüm ağır işler yüklenmek zorunda kalır. Dokuz yaşındaki küçük bedeni, ağır işler yapmaktan çok yorulmaktadır. Üstelik iş yaparken sık sık dövülür ve aşağılanır.

Mustafa Efendi, Erzurum’un bir ilçesine atanır. Dilber’i yanında götürmek istemez, bu sebeple onu bir esirciye satar. Dilber, sıkıntılı seneler geçirmeye devam eder. Müzik, okuma, ev işleri gibi çeşitli konularda eğitim aldırılır. Bu eğitim sürecinden sonra Asaf Paşa’nın konağına satılır. Asaf Paşa’nın ailesi çok bilgili ve görgülüdür. Dilber, önceki evlerine göre burayı çok sever. İlk kez kendini rahat hissetmektedir.samipasazade-sezai-serguzest-ozet

Asaf Paşa’nın oğlu Celal ise Avrupa’da eğitim almış, güzel sanatlarda uzmanlaşmış bir delikanlıdır. Kültürlü ve yakışıklı biridir. Çalışmalarında Dilber’i model olarak kullanır. Zaman içinde birbirlerine karşı yakınlık duyarlar ve daha sonra sevişirler. Celal’in annesi ve babası bu durumu öğrenince telaşlanırlar. Oğullarına haber vermeden kızı başka bir esirciye satarlar.

Celal olanları duyunca çok üzülür ve hastalanır. Yataklara düşmüştür. Dilber ise Mısırlı bir zenginin evine gitmiştir. Orada çok sıkıntılı zamanlar geçirir ve kendini ırmağa atarak intihar eder.

2.55/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺