Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti

Sabahattin Ali’nin Yayımlanan İlk Romanı Kuyucaklı Yusuf Romanı Türk Edebiyatının Önemli Romanları Arasındadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ortaöğretim Okullarında Okutulacak MEB 100 Temel Eser Listesinde de yer alan roman Sabahattin Ali’nin en ünlü romanları arasında yer alan romanlarındandır.

İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna romanlarının yazarı Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf edebiyata ilgi duyan, kitap okumayı seven, öğrenciler tarafından okunması tavsiye edilen kitaplar arasındadır.

Sitemizde Sabahattin Ali’nin en önemli romanlarından biri olan İçimizdeki Şeytan romanının özetini Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kitap Özeti sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca web sitemizde Sabahattin Ali’nin bu eşsiz romanı Kuyucaklı Yusuf kitabından en güzel alıntıları, sözleri Kuyucaklı Yusuf-Sabahattin Ali sayfasında bulabilirsiniz.

Sabahattin Ali’nin romanına ismini veren Kuyucaklı Yusuf karakteri Türk edebiyatının önemli romantik karakterleri arasında yer almıştır.

Kuyucaklı Yusuf kitabı; sinema yönetmeni, senarist, oyuncu Feyzi Tuna tarafından 1985 yılında roman ile aynı adla filmi sinemaya uyarlanmıştır.

Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf Kitabının Özeti:

Kitabın başkahramanı Yusuf, Kuyucak’ta doğmuş bir çocuktur. Köyü haydutlar basar ve tüm ailesini öldürür. Bunun üzerine kazanın kaymakamı Yusuf’u yanına alır ve büyütür. Ancak kaymakamın eşi Şahende Hanım Yusuf’u hiç sevmez, ona tam anlamıyla üvey annelik yapar.

Kaymakamın bir de Yusuf’tan birkaç yaş küçük, Muazzez adında bir kızı vardır. Yusuf ve Muazzez kardeş gibi büyürler. Ama yaşları ilerledikçe Yusuf Muazzez’e derin hisler beslemeye başlar. Muazzez’in kılına dahi zarar gelsin istemez.

Bir gün mahallenin kabadayısı Şakir, Yusuf’un yanında Muazzez’e laf atar, sarkıntılık eder. Bunun üzerine Yusuf Şakir’i oracıkta döver. Bunu kaldıramayan Şakir, Muazzez’i elde etmeyi kafasına koyar. Kaymakamla kumar masasına oturarak onu borca sokar. Borcuna karşılık Muazzez’i vermesini ister. Kaymakam da el mecbur, kızını bu kabadayıya verir.

Tüm bunları öğrenen Yusuf, kaymakamın borcu olan miktarı bakkaldan alarak Şakir’e verir. Fakat bu kez Muazzez bakkal ile evlenmek zorundadır. Fakat Muazzez’e takıntılı olan Şakir düğün günü kaza süsü vererek bakkalı öldürür. Sabahattin Ali Kuyucakli Yusuf ozetTüm bunlar olurken hala Yusuf Muazzez’i çok sevmektedir. Yusuf’un hiç ummadığı bir zamanda da Muazzez ona açılır. Şahende Hanım bunu öğrenir, kızının Yusuf’tansa Şakir ile evlenmesini ister, çünkü Yusuf fakirdir.

Yusuf ile Muazzez komşu köylerden birine kaçar ve orada nikâhlanırlar. Kaymakam bu durumdan oldukça memnundur ama karısı intikam peşindedir. Kaymakam ölünce, Yusuf köy köy gezerek tahsildarlık yapar. Şahende Hanım bunu fırsat bilerek Muazzez’i fuhuşa sürükler. Yusuf köye dönünce Şahende ve Şakir’i öldürür. Muazzez’i alıp gider. Muazzez yolda ölünce de onu toprağa verip gözlerden kaybolur.

2.64/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺