Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna Kitap Özeti

Sabahattin Ali’nin Eşsiz Romanı Kürk Mantolu Madonna Kitabının Konusu, Ana Fikri, Özeti, Yorumu Kısaca Kürk Mantolu Madonna Eseri Hakkında Bilgiler.

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanı hakkında bilgilere geçmeden önce Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabından en güzel sözleri, alıntıları Kürk Mantolu Madonna-Sabahattin Ali adlı sayfada bulabileceğini hatırlatmak isteriz.

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna Kitabının Konusu Nedir?

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanının kahramanları Raif Efendi ve Maria Puder’dir. İçine kapanık, sessiz birisi olan Raif Efendi hır çıkarmayan bir tip olup hayatı boyunca hiç bir şeye olaya karşı çıkmamış biridir. Öyle ki sevmediği bir kadınla evlenmesine rağmen buna itiraz etmemiştir. Kendi hayatında önemli olarak gördüğü ve bunu günlüğüne aktardığı bir sadece bir anısı vardır. Günlüğüne yazdığı bu olay, Raif Efendi’nin 20’li yaşlarda yurt dışında Berlin’de karşılaştığı Maria Puder’dir.

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanının karakterleri; Raif Efendi, Maria Puder, Rasim

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna Kitabının Özeti ve Yorumu:

Çoğumuz hayatımızı bir kurtarıcının gelip sihirli bir değnekle düzeltmesini bekleriz ve kendimizce bir kurtarıcı bulduğumuzu düşündüğümüz zaman tüm yaşamımızı ona bağlarız artık yaşamımızdaki bütün planlar onunla birlikte olur bütün yaşantımızın kurgusu onun üzerinedir.

Ama o bir gün gittiği zaman hayatımızdan o kurmuş olduğumuz hayat üzerimize yıkılır ve altında eziliriz. Onun sihirli değneği ile düzelttiği hayatı onunla birlikte uğurlarız ve eski hayatımıza döneriz ya da eskisin den daha kötü bir hayata döneriz. Raif efendinin hayatında olduğu gibi Raif Efendi içine kapanık melankolik hayatından çıkıp Maria ile kendine yeni bir hayat kurmuştu hayatın da hiç yaşamadığı duyguları heyecanları yaşamıştı.

Ama Maria onun hayatından gittikten sonra Raif Efendi tek başına Maria ile düzelen duygularını hatırladığı hayatı devam ettiremedi. Maria ile o hayatı da gitti ondan. Kendini öyle bir boş verdi ki kendi hayatında seyirci oldu.

Bana göre yanlış yaptı çünkü bizler bu dünyaya yalnız geldik ve yalnız gideceğiz hayatımızı değiştirecek güzel insanlar bize yol göstere bilirler hayatları yaşantıları ile örnek olabilirler ama Sabahattin Ali Kurk Mantolu Madonna ozetonlar olmadan da onlar gittiğinde de yaşamayı bilmeliyiz hayatımızı birilerinin üzerine kurmamalıyız onlardan edindiklerimizle onlarsız da yaşaya bilmeliyiz.

Eğer Raif Efendi de bunu yapabilseydi kendini bırakmak yerine Maria’nın hatırası ona yaşattığı duygular için onun hatırası için onunla gibi yaşasaydı belki de hayatı farklı olacaktı kızı yanında kürk mantolu Madonna posteri karşısında kızına annesinin hayatının nasıl dönüm noktası olduğunu anlatacaktı ama o şimdi yabancısı olduğu bir hayatta onu anlamayan duygularını körleştiren insanların yanında gözlerini ebediyete yumuyor.

3.29/5 (21)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺