Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kitap Özeti

İçimizdeki Şeytan Romanı Sabahattin Ali’nin Türk Edebiyatına Kazandırdığı Ünlü Romanlarındandır Biridir.

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan romanı ilk kez 1940 yılında yayımlanmıştır.

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan kitabında toplumsal olayların kişiler üzerindeki etkisini gözler önüne sermektedir.

Sitemizde Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan kitabından en güzel alıntıları, sözleri İçimizdeki Şeytan-Sabahattin Ali sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf kitabının özetini okumak isteyenler, Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti sayfasında bulabilir.

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan Romanının Karakterleri Kimlerdir?

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan kitabının karakterleri; Ömer, Macide, Nihat, Bedri, Hafız Süleyman, Emine Hanım, İsmet Şerif, Profesör Hikmet Bey, Emin Kamil, Muharrir Hüseyin Bey, Müdür Refik Bey, Seniha, Galip Efendi, Madam

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan Kitabının Özeti:

Kitap üniversite öğrencisi Ömer ve Macide etrafında geçer. Bir gün tesadüfen karşılaşırlar ve Ömer Macide’nin bir tanıdığının evinde kaldığını öğrenir.

Macide Balıkesir’de yaşayan bir kızdır. Musikiye yeteneği vardır. Ancak okulda öğretmeni ile arasında bir şeyler geçtiği dedikodusu yayılır. Bunun üzerine babası onu okuldan alır. Emine Teyze, onlara misafirliğe gittiğinde Macide’nin bu yeteneğini öğrenir. Macide’nin müzik eğitimine devam etmesi için onu yanına, İstanbul’a getirir.

Ömer, Emine Teyzesinin evine gider ve Macide’nin babasının vefat ettiğini öğrenir. Herkes çok kötü durumdadır. Macide ile yürüyüşe çıkarlar. Ertesi gün Macide’yi okula bırakıp okuldan alır. Böyle böyle kız ile Ömer arasında bir bağ oluşur. Ama ev halkı bu durumdan memnun değildir. Bir gün Emine Teyze’nin kocası bu nedenle Macide’yi azarlar. Bu olay Macide’nin çok zoruna gider. Kız hemen eşyalarını toplayıp kendini evden dışarı atar. Böyle bir durumun gerçekleşeceği içine doğan Ömer zaten kapıda beklemektedir. Kızı tuttuğu gibi kendi evine götürür.Sabahattin Ali icimizdeki seytan kitap ozeti

Bundan sonra karı koca olarak yaşamaya başlarlar. Ömer ise postanede çalışmaktadır. Ama bir süre sonra geçim sıkıntısı çekmeye başlarlar.

Bir süre sonra Ömer tesadüfen, Macide’nin ortaokuldan atılmasının sebebi olan öğretmen Bedri ile tanışır. Başka bir gün Bedri ile Macide’yi konuşurlarken yakalar ve ardından bir dizi olaylar vuku bulur. En sonunda Macide Ömer’den ayrılır. Bedri ile yoluna devam eder.

2.62/5 (29)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺