Saatleri Ayarlama Enstitüsü-Ahmet Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Romanının Yazarı Kimdir, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabının Konusu, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabını Oku, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabının Özeti, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabından Sözler, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabından Alıntılar.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını irdeleyen bir romandır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü, içeriğini ve konusunu romanın karakterlerinden saat Ustası olan Nuri Efendi, ayaklı ve yaşlı bir İngiliz yapımı duvar saati Mübarek, Halit Ayarcı ve saat, zaman, insan ilişkilerine değinmektedir.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın gerçekçi ve sosyal sorunlara değindiği ve başyapıtlarından olan ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ adlı romanından alıntılar:

İnsan birisini bu kadar severse nasıl darılır?

En iyisi düşünmemekti. Kaçmaktı. Kendi içime kaçmak. Fakat bir içim var mıydı? Hatta ben var mıydım? Ben dediğim şey, bir yığın ihtiyaç, azap ve korku idi.

Öteden beri Cenab-ı Hakk’ın insanlara bu hayatı yazmak için değil, iyi kötü yaşamak için bahşettiğine inananlardanım. Zaten yazılmış şekli mevcuttur.

İş insanı temizliyor, güzelleştiriyor, kendisi yapıyor, etrafıyla arasında bir yığın münasebet kuruyordu. Fakat iş aynı zamanda insanı zapt ediyordu. Ne kadar abes ve manasız olursa olsun bir işin mesuliyetini alan ve benimseyen adam, ister istemez onun dairesinden çıkmıyor, onun mahpusu oluyordu. İnsan kaderinin ve tarihin büyük sırrı burada idi.

Herhangi bir şeyi mantığın dışına çıkarmamız için ona biraz dikkat etmemiz kâfidir.Saatleri ayarlama enstitusu ahmet hamdi tanpinar

Saymak bizi daima aldatır. Gülünç ve eksik neticelere götürür. Zaten herhangi bir şeyi saymanın imkânı yoktur. İnsan tek bir hal olsa istatistik denen bir şeye inanırım. İnsan karışıktır, durmadan değişir. O halde niye bu yorucu ise girmeli?

İnsan talihi bu idi. Hiç kimse yıldız olarak kalamıyordu. Muhakkak hayalimizdeki yerinden inecek, herkese benzeyecekti.

Herhangi bir şeyi mantığın dışına çıkarmamız için ona biraz dikkat etmemiz kâfidir.

Dostum, isler bizden sonra dünyaya gelmişlerdir. İşleri onları görecek adamlar icat eder.

3/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.