Roman Nasıl Yazılır?-Erdoğan Baysal

Roman Nasıl Kurgulanır Nelerdir, Kitap Nasıl Yazılır, Hikaye, Roman, Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir, Roman Yazma Metotları ve Teknikleri Hakkında Bilgiler Nelerdir Diyorsanız Erdoğan Baysal’ın Roman Nasıl Yazılır? Romancı’nın Yol Rehberi Kitabını Okumalısınız.

Erdoğan Baysal’ın Roman Nasıl Yazılır? Kitabı Göl Kitap etiketi ile kitapçılarda yerini aldı.

Göl Kitap’tan Erdoğan Baysal’ın Roman Nasıl Yazılır? Kitabı 2011 yılının Ekim ayında piyasaya çıktı.

Göl Kitap tarafından yayımlanan Erdoğan Baysal’ın Roman Nasıl Yazılır? Kitabı 192 sayfadan meydana gelmektedir.

Bu kitap günümüz edebiyatında roman yazım tekniklerinin en son biçimini örnekleri ile okuyucuya ulaştıran karma bir eserdir.

Hazırlanırken belli bir kesimin yararlanacağı ölçülerde değil de, romana ilgi duyan her kesimin, hatta roman konusunda genel bir bilgiye gereksinim duyan herkesin yararlanacağı şekilde planlanmıştır…

Kitabın teknik özelliğinden çok, rehber özelliği düşünülmüş, dil olarak da, büyük küçük herkesin anlayacağı ortak bir dil kullanılmaya özen gösterilmiştir.

Bu güne kadar yayımlanmış klasik araştırma kitaplarından çok, pratik özellikler yansıtmasıyla ilgi çekici bir kaynak olacaktır.

Özellikle, amatör roman yazma heyecanında olanlar için, bir başucu kitabı olacağına inanıyorum. Erdoğan BAYSAL

Erdoğan Baysal’ın Roman Nasıl Yazılır? kitabından alıntılar:

Roman, yapısında birçok edebi türü (deneme, tarih, biyografi, felsefe, duygusallık ve dram vb.) taşıyan karmaşık bir yazın türüdür. Onun için, edebi tür olarak benimsendiğinden beri tanım boşluğu yaşamış, hala da yaşamaktadır. Evrensel edebiyat türünün bu kaygısını doğrusu uzun süre bizler de yaşadık.

İnsanlar neden roman yazmak ister? Ya da roman yazarlığını bu denli çekici kılan acaba nedir? Oysa bir romanın ortalama yüz bin sözcükten oluştuğu söylenir. Yüz bin sözcüğü bir araya getirmek oldukça çaba gerektiren bir uğraş!

Pek, romanın tekniğinin, kuralı yok mudur? Elbette vardır ama biz ona kurallar dizgesinden çok, bir sanat estetiği gözü ile bakıp, adına ”roman sanat” diyoruz. Bu söyleyiş biçimi bile kulağımıza daha farklı yansıdığı gibi, sanat adına bir çağrı verdiği de yadsınamayan bir gerçektir.

Oysa bir roman yakılmadığı, yok edilmediği sürece bir yazılı belge olarak asırlarca canlı kalabilir.

O halde roman yazanlar, genelde kırpılmış, kesilmiş, yarım bırakılmış ya da noktalarla bitirilmiş cümle parçacıkları ile çalışırlar… Cümle geçişlerinde bağlaçlarla yetinmeyi çok severiz ama virgül kullanmak pek aklımıza gelmez…Roman Nasil Yazilir Erdogan Baysal

Peki roman nedir? Roman, değişik uzunlukta yazılan gerçek ya da kurgusal bir hikayedir. Yani öykü… Hikayeden farkı, omurgasında birden fazla hikaye bulunmasıdır…

Günümüz modern roman anlatımı, ileriye dönük anlatım nedeniyle çok önemlidir.

Post-modern romanda -şöyle olsun, böyle olsun anlamında- biçim kaygısı yoktur. Çünkü romanın işlevi sadece insan, toplum, ya da dünya görüşlerini ileri sürmek değildir…

2.88/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.