Robin Hood-Howard Pyle

Robin Hood Romanının Yazarı Kimdir, Robin Hood’un Hikayesi, Robin Hood’un Filmleri, Howard Pyle’ın Robin Hood Romanının Konusu, Howard Pyle’ın Robin Hood Romanının Özeti, Howard Pyle’ın Robin Hood Kitabının Oku, Howard Pyle’ın Robin Hood Kitabından Sözler, Howard Pyle’ın Robin Hood Karakterleri Nelerdir, Howard Pyle’ın Robin Hood Hakkında.

Amerikalı öykü, roman yazarı ve çizer Howard Pyle’ın dünyaca ünlü Robin Hood romanı Türkiye’de Parıltı Yayınları, Kuşak Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Sis Yayınları, Bordo-Siyah, Yakamoz Yayınları, Elips Kitapları, Remzi Kitabevi, Epsilon Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları, Gün Yayıncılık, Genç Erdem, Nar Yayınları, Arkadaş Yayıncılık, Kuşak Yayınları, Kaya Yayınları ve birçok yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Howard Pyle’ın dünyaca ünlü Robin Hood romanı ayrıca birçok film, kitap, çizgi dizi ve oyunlara konu olmuştur.

Howard Pyle’ın yaratmış olduğu Robin Hood romanında ve bu romanın ana karakteri Robin Hood sinemaya, televizyon dizisine, tiyatro oyunlarına uyarlanmıştır.

Bunlardan en çok bilinenler ise; Errol Flynn başrollerinde oynadığı 1938 yapımı orijinal adı The Adventures of Robin Hood olan Vatan Kurtaran Aslan, Kevin Costner’in başrollerinde oynadığı orijinal adı Robin Hood: Prince of Thieves olan 1991 yapımı Robin Hood: Hırsızlar Prensi, Russell Crowe’un başrollerinde oynadığı 2010 yapımı Robin Hood filmidir.

Dünyanın tarihinin en ünlü halk kahramanlarından biri olan Robin Hood, zorlu bir dönemde ortaya çıkmış ve yoksulların, mazlumların koruyucusu olmuştur. Tarihte böyle birinin yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmez. Ancak dönemin halk türkülerinde ve hikâyelerinde Robin Hood’un adı ve kahramanlıkları sık sık geçmektedir. Tarihçiler birkaç ünlü kişiliğin zamanla halkın zihninde birleşip tek bir kahramana dönüştüğünü söylemektedir.

Bu nedenle Robin Hood iyi kalpli, merhametli ve insani kusurları olan bir karakterdir.

Çılgın bir maceraperesttir, ama harika bir liderdir. Fakirleri ve mazlumları savunur, ama hakkı yenen üst sınıfa da yardım eder. Yani aslında insanların tarih boyunca özlediği adaletin savunucusudur.

Bu nedenle ünü kısa sürede İngiltere’nin dışına taşmış ve maceraları 19. yüzyılda birçok yazar tarafından kaleme alınmıştır.

Elinizdeki kitap ünlü yazar ve çizer Howard Pyle tarafından 1883 yılında yazılmış ve daha sonra yazılan birçok esere ilham kaynağı olmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 100 Temel Eser arasında yer alan bu eğlenceli macera her yaştan okura hitap etmektedir.

Robin Hood, ortaçağın karanlıkları içinde doğmuş, bugün de yaşamaya devam eden bir halk kahramanı… Gerçekten yaşadı mı sorusunun kesin bir yanıtı yok… Çok eski kayıtlarda gizli, gizemli bilgiler bize yaşamış olduğunun umudunu veriyor.

Robin Hood’un maceralarının yazarı bilinmeyen ya da bilinen pek çok örneği var… Defalarca da filme alınmış, televizyon dizisi olmuş bu metinlerde anlatılanlar.

Bilgin Adalı, pek çok kaynak metin içinden yepyeni bir seçme ve düzenlemeyle Robin Hood’u Türkçe’de yeniden yaşatıyor. Onun usta kaleminden Robin Hood’la Sherwood Ormanı’nda dolaşıyor, sopa döğüşleri yapıyor, ok atma yarışlarında heyecanlı çekişmeler yaşıyor, Nottingham Şerifi’ne ve halka eziyet edenlere haddini bildiriyoruz.

Robin Hood Gerçek Midir?

Robin Hood hakkındaki birçok öngörü vardır. Bazılarına göre gerçek bazılarına göre roman kahramanıdır sadece. Robin Hood hakkındaki kaynaklara bakıldığı zaman Robin Hood’un en çok Fulk FitzWarin isimli bir Norman soylusunun Kral John’a karşı olup haydut olmasıyla bağdaştırmaktadır.

Kitaptaki karakterler: Robin Hood, Lady Marian, Sir Guy Gisbourne, Prens John, Kral Aslan Yürekli Richard, Will Scarlett, Keşiş Tuck, Küçük John, Nottingham Şerifi, Bess, Black Canons Piskoposu, Sir Essex, Sir Ralf, Sir Mortimer

Robin Hood Romanının Konusu: Robin Hood zenginler çalan ve çaldıklarını fakirlere dağıtan bir halk kahramandır, Robin hood’un en iyi yardımcılarından biri Küçük John’dur.

Howard Pyle’ın Robin Hood romanından alıntılar:

Yıllar yılları kovalıyor ve korucunun evindeki bebek büyüyordu. Ona Robin adını vermişlerdi.

On altı yaşına bastığı gün, Margarite ile Gilbert ona kendisini ilk gördükleri geceyi anlattılar. Ama Robin soyluluk da parayla da ilgilenmedi.

Sadece Robin değil tüm grup hayduttu ve diğer insanlardan ayrı yaşıyorlardı. Ama yöre insanları tarafından seviliyorlardı, çünkü bir ihtiyacı olup bizim Robin’e başvuran kimse eli boş dönmüyordu.

Yayım ve oklarım hiç de kötü değil.Robin Hood Howard Pyle

Pek çok biçimde anlatılmıştır Robin Hood’un öyküleri. Değişik anlatılarda, anlatılan olaylar aynıdır ama kurguda ve ayrıntılarda farklılıklar vardır.

Robin’in en mutlu olduğu anlar, okunu yayına yerleştirip en vurulmayacak hedefleri vururken, kaz tüylerinin çıkardığı vınlamayı dinlemekti.

4/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.