Robert Walser Kimdir

Gezinti, Haydut, Tanner Kardeşler Romanları İle Dünya Çapında Bir Üne Kavuşmuş Olan İsviçreli Yazar Robert Walser’ın Hayatı:

Robert Walser 15 Nisan 1878 yılında İsviçre’nin Bern şehrinde doğdu. Çok çocuklu bir aile içinde büyüyen Walser tiyatroya büyük ilgi duyuyordu.  Robert Walser’in kardeş Karl Walser tanınmış bir sahne tasarımcısı ayrıca ressamdır.

Alman dram yazarı Friedrich Schiller’in Haydutlar adlı tiyatro eseri en sevdiği oyundu.

Kısa süreliğine İsviçre’nin Basel şehrine çalışmaya gitti. 1892 yılından 1895 yılına kadar doğduğu şehirdeki bir bankada staj yaptı. Walser’in annesi 1894 yılında öldü.

1895 yılında Walser, kardeşi Karl’ın yaşadığı Almanya’nın Stuttgart şehrine gitti. Stuttgart’ta aktör olmak için çok çabaladı fakat başarılı olamadı. 1896 yılında İsviçre’ye döndü.

Robert Walser, boş zamanlarında yazdığı ilk şiirlerini 1898 yılında yayınlandı. Walser edebiyata olan düşkünlüğü ve bu alandaki çalışmaları kısa zamanda Franz Blei’in dikkatini çekti. Franz Blei sayesinde dönemin ünlü dergilerinden Die Insel çevresindeki yazarlarla tanıştı.

Robert Walser’in İsviçreli yazar Hermann Hesse, Alman yazar Walter Benjamin ve Avusturya-Macaristan vatandaşı Franz Kafka en sevdiği yazarlar arasındadır.

Ruhsal bir yalnızlık içerisinde olan Robert Walser belli bir süre sonra hastaneye yatırıldı. Dört yıl sonra Robert Walser, Appenzell yakınlarındaki Harisau kentinde bulunan bir akıl hastanesinde nakledildi ve orada yıllarca yatmak zorunda kaldı.

Robert Walser 25 Aralık 1956 yılında 78 yaşında iken kaldığı akıl hastanesinde öldü.

Tamamen unutulan Walser’in Dünya Edebiyatı’ndaki ayrıcalıklı pozisyonu Carl Seelings’in çabalarıyla ortaya çıktı ve XX. yüzyılın önemli edebiyatçılarını etkiledi.

Robert Walser’in kitapları:

HaydutRobert Walser Kimdir

Gezinti

Tanner Kardeşler (Geschwister Tanner)

Yardımcı (Der Gehülfe)

Jakob von Gunten

Gezinti (Der Spaziedgang)

2/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.