Robert Louis Stevenson Define Adası Kitap Özeti

İskoç Yazar Robert Louis Stevenson’un Kaleme Aldığı Dünya Çapında Bir Üne Kavuşan Macera Romanı; Define Adası

İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’un en ünlü eseri olan Define Adası romanı ilk kez 14 Kasım 1883 tarihinde kitap olarak yayımlanmıştır.

Robert Louis Stevenson’un dünya çapındaki Define Adası adlı kitabı İngilizce olarak Treasure Island adı ile yayımlanmıştır.

Robert Louis Stevenson’un başyapıtı olarak kabul edilen ve birçok kitaba ve filme ilham kaynağı olmuş olan Define Adası öyküsü dünya çapında birçok farklı dile çevrildi.

Robert Louis Stevenson, Define Adası romanını 30 yaşında iken yazmaya başladı. 1883 yılında kitap olarak yayımlandıktan sonra birçok büyük bir beğeni topladı. Robert Louis Stevenson’un Define Adası öyküsü kitap olarak yayımlanmadan önce 1881-1882 yıllarında bir çocuk dergisinde dizi öykü şeklinde yayımlanmıştır.

Robert Louis Stevenson’un Define Adası romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan MEB 100 Temel Eser İlköğretim Listesi’nde yer almıştır.

Robert Louis Stevenson’un Define Adası Karakterleri Kimlerdir?

Robert Louis Stevenson’un Define Adası romanının karakterleri; Jim Hawkens, John Silver, Kaptan Flint, Doktor Livesey, Ben Gunn, Sir Trelawney, Kaptan Smollet, Israel Hans, Billy Bones, Benn Gunn, Abraham Gray, Job Anderson

Robert Louis Stevenson’un Define Adası Kitabının Konusu Nedir?

Babası İngiltere’de hancı olan Jim Hawkins’in eline bir gün bir define haritası geçer. Bu harita üzerine defineyi bulmaya çalışması ve yaşadığı maceralar konu edilir.

Robert Louis Stevenson’un Define Adası Kitabının Özeti:

Define Adası kitabında olaylar, Kaptan Flint isminde bir denizcinin, Amiral Benbow adındaki bir handa kalmaya başlaması ile şekillenmektedir.

Buhan, sahibinin çok çirkin oluşu ve insanların ondan korkması sebebiyle kimsenin uğramadığı ve günden güne iflasa sürüklenen bir mekândır. Bir gün hanın sahibi hastalanır ve hayatını kaybeder. Bu durumdan dolayı, hanın yeni sahibi ölen kişinin karısı ve oğlu Jim Hawkins olur. Bu olaylar yaşanırken birden Kaplan Flintde aşırı alkolden dolayı hayatını kaybeder ve kaptanın odasına giren Jim’in annesi, odadaki sandığı açar ve sandığın içindeki altınlardan, kaptanın kendisine borcu kadar olan bir kısmını alır ve geri kalanına el sürmez. Ayrıca sandığın içinde bir de define haritası bulur ve alır.

Yaşadıkları kasabada en çok saygı gören kişilerin başında gelen Doktor Livesey, kadının kendisine getirdiği haritayı inceler ve bu Define Adası’na yolculuğa çıkmak için bir gemi hazırlatır. Gemiye Jim’i, şövalyesini ve birkaç adet de tayfa alır.

Robert Louis Stevenson define adasi ozetDefine Adası’na ulaştıklarında doktorun yanına aldığı tayfaların, Kaptan Flint’in adamları olduğu ortaya çıkar ve gemide isyan başlar. Doktor ve yanındaki dürüst adamlar kaptanın korsanlarına karşı savaşırlar ve birçoğunu öldürürler fakat Kaptan Filint’in birkaç adamı hayatta kalır.

Doktor ve adamları Kaptan Flint’in hazinesini bulurlar ve gemiye yüklemeye başlarlar. Hayatta kalan korsanları ise adada tek başına bırakırlar.

Güvenli bir şekilde, uzun bir yolculuk yapıp evlerine geri dönen Doktor ve ekibi, hazineyi eşit bir şekilde paylaşıp güzel bir hayata kavuşurlar.

3.05/5 (108)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Defne dedi ki:

    Ellerinize sağlık

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.