Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitap Özeti

Türk Edebiyatının En Önemli Yazarlarından Reşat Nuri Güntekin’in Ölümsüz Eseri; Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin’in 1922 yılında kaleme aldığı ünlü romanı Çalıkuşu 1908-1918 yılları arasını anlatmaktadır. Dönemin şartlarını anlatan aşk türünde roman olan Çalıkuşu romanı Feride ile Kamran’ın birbirlerine olan aşklarını anlatmaktadır.

Türk televizyonlarında da dizi ve film olarak yayınlanmıştır.

Sitemizde Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabından en güzel alıntıları Çalıkuşu-Reşat Nuri Güntekin sayfasında, Çalıkuşu dizininin 1986 yılında dizi olarak yayınlanan versiyonunun en güzel repliklerini Çalıkuşu 1986 Replikleri sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanının özetini Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Roman Özeti sayfasında bulabilirsiniz.

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu Kitabının Özeti:

İki insanın kusursuz derecede büyük bir aşkının, arasına ne kadar aşılamaz engeller girerse girsin hiçbir şekilde yok olmayacağını vurgulayan bu eşsiz kitapta küçük yaşta subay babasını ve annesini kaybeden Feride’nin, teyzesinin himayesinde Notre dam de Sion isimli Fransız yatılı okulunda tahsil yapması ile başlar. Kitabın ismi okulda son derece yaramaz olan Feride’ye arkadaşları tarafından takılan Çalıkuşu lakabından gelir.

Yazın günlerini teyzesinin köşkünde geçiren Feride, teyze oğlu Kamuran ile bir ilişki yaşamaya başlarlar ve bunun sonucunda nişan yüzükleri takılır.Nişan sonrası Feride Kamuran ile evlenecekken, nikah günü kendisine Kamuran’ın İsviçre’de yaşarken Münevver isimli hasta bir kız ile ilişkisi olduğunu yazan mektuplar ile karşılaşır.Mektupta yazanlara göre Kamuran Münevver’i evlenme sözüyle kandırmış ve bir gün onu ortada bırakıp kaçmıştır.

Feride tahsilinden sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmıştır ve son derece idealist bir öğretmendir.Fakat çok güzel olduğu için gittiği yerlerde çeşitli dedikodular baş gösterir.Bir köydeyken tanıştığı Doktor Hayrullah Bey ile Kuşadası’nda tekrar karşılaşırlar ve artık Feride Hayrullah Bey’in koruması altına girmiştir. Yöre halkının dedikodu çıkarmaması için Hayrullah Bey ile kağıt üzerinde evli gözüken Feride’nin yaşadığı ilişki sadece baba kız ilişkisidir.

calikusu 1986 kitap ozetiÖğretmenliğe başladığı günden itibaren yaşadığı her şeyi bir deftere aktaran Feride’nin günlüğünü bir gün Hayrullah Bey bulur ve o güne kadar yaşadığı her şeyi öğrenir. Hayrullah Bey bir gün oldukça hastalanır ve Feride’ye kendisi öldükten sonra teyzesinin yanına gidip kendisine vermiş olduğu zarfı Kamuran’a vermesini ister. Hayrullah Bey vefat eder ve Feride teyzesinin yanına ulaşıp vasiyeti gerçekleştirir ve içini açıp bakmadığı zarfı Kamuran’a verir.Bu zarfın içinde esasen Hayrullah Bey’in Kamuran’a yazdığı mektup ve Feride’nin günlüğü vardır. Kamuran’ın Feride’yi bırakmamasını isteyen Hayrullah Bey, Kamuran’ı doğru yola sevk eder ve bir daha Feride’yi bırakmayan Kamuran güzel bir evlilik yapar.

2/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺