Refik Halit Karay Bugünün Saraylısı Kitap Özeti

Türk Edebiyatının Önde Gelen İsimlerinden Refik Halit Karay’ın En Ünlü Eserlerinden; Bugünün Saraylısı

Refik Halid Karay’ın Bugünün Saraylısı romanı 1954 yılında yayımlanmıştır.

Refik Halit Karay’ın Bugünün Saraylısı romanı aynı adla televizyon dizisi olarak da uyarlanmıştır. 1985 yılında yayınlan 4 bölümlük Bugünün Saraylısı dizisinde; Ahmet Mekin, Sema Yunak, Halil Ergün, Asuman Arsan, Mesut Çakarlı, Zeynep Tedü, Ahmet Sezerel, Suna Selen, Gülsen Tuncer, Fatoş Sezer, Dilaver Uyanık rol almıştır.

2013-2014 yıllarında yayınlanan Bugünün Saraylısı dizisinde; Selçuk Yöntem, Nazan Kesal, Cansu Tosun, Serhat Teoman, Ali Ersan Duru, Gözde Çığacı, Derya Durmaz, Barış Arduç gibi ünlü isimler rol almıştır.

Refik Halit Karay’ın Bugünün Saraylısı Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Refik Halit Karay’ın Bugünün Saraylısı romanının karakterleri; Ata Efendi, Ayşen, Sait Reşit Bey, Rüştü, Yaşar, Atıf, Feride, Üftade Hanım

Refik Halit Karay’ın Bugünün Saraylısı Kitabının Özeti:

Ata Efendi kendi halinde yaşayan bir adamdır. Ata Efendi evinde eşi Üftade Hanım, kızı Feride ve damadı Atıf ile birlikte yaşamaktadır. Öyle ki postacı bile pek fazla uğramamaktadır. Bir gün postacı eve bir mektup bırakır. Mektup, Ata Efendi’nin teyze oğlu olan Yaşar Bey kızını İstanbul’a göndereceğini bildirmektedir. İstanbul’da evlerinde kalmasını ister. Evlerinde konaklama karşılığında da bir miktar para gönderir. Para azımsanmayacak kadar bir miktardır. Çünkü Ata Efendi’nin teyze oğlu Yaşar zengin biridir.

Ata Efendi teyze oğlu Yaşar’ın kızının evde konaklamasına aslında pek sıcak bakmaz. Çünkü evde oluşacak problemlerden korkar. Evde olan huzurun kaçacağını düşünmektedir. Fakat Ata Efendi, endişeleri de olsa kabul eder.

Ata Efendi, kızı tanımamaktadır. Kaç yaşında, nasıl biri pek bilmemektedir. Ata Efendi’nin yeni misafiri teyze oğlu Yaşar’ın kızı gelir. Kızın adı Ayşen’dir. Kız düşündüklerinden farklı biridir. Güzel, bilgili, alımlı bir kızdır.Refik Halit Karay Buggunun Saraylisi ozet

Ata Efendi zaman için kıza tutulur. Ata Efendi’nin çalıştığı yerin patronunun oğlu Rüştü bir gün Ayşen ile tanışır. Ayşen ile evlenmek ister. Ata Efendi ile Rüştü bir hayli samimi olur. Ata Efendi de Rüştü ile Ayşen’in evlenmesini ister fakat Ayşen elçi Sait Reşit ile evlenir. Ve birlikte yurt dışına çıkarlar.

Ayşen bu evlilikten pek mutlu olmaz. Geri dönmek ister. Bu durumu bilen Ata Efendi ile Rüştü, Ayşen’in geri dönmesini isterler. Ayşen geri döner ve Rüştü ile evlenir.

2/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺