Recep Tayyip Erdoğan Kimdir

Recep Tayyip Erdoğan’ın Hayatı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Yaşamı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyaset Hayatı, Tayyip Erdoğan Kimdir, Recep Tayyip Erdoğan’ın Futbol Yaşamı, Recep Tayyip Erdoğan Emine Erdoğan İle Nasıl Tanıştı, Recep Tayyip Erdoğan Emine Erdoğan İle Nerede Tanıştı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Futbol Hayatı, Recep Tayyip Erdoğan Hangi Takımlarda Oynadı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Başarı Öyküsü.

Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’un Kasımpaşa semtinde doğdu. Rize’nin Güneysu ilçesinden İstanbul’a göç eden bir ailenin çocuğu olan Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizelidir. Recep Tayyip Erdoğan 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan mezun oldu. 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni okuyup lise eğitimini tamamladı.

Recep Tayyip Erdoğan, gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşam sürdü.

Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görevler de yer aldı.

1969-1982 yılları arasında amatör olarak futbolla ilgilendi.

Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında Milli Selamet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na seçildi. Aynı yıl içinde Recep Tayyip Erdoğan, MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi.

Recep Tayyip Erdoğan bir konferans çalışması sırasında tanıştığı Gülbaran (Emine Erdoğan’ın evlenmeden önceki soyadı) 4 Temmuz 1978 tarihinde evlendiler.

12 Eylül 1980 döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik, üst düzey yöneticilik de yaptı.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu.

12 Eylül 1980 darbesi ardından 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayata tekrar girdi.

1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997 yılında Siirt’te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında okuduğu bir şiiri ile hapis cezasına mahkûm edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi. Ve Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden kaldı.

14 Ağustos 2001 yılında arkadaşları Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, İdris Naim Şahin, Binali Yıldırım ve Bülent Arınç ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu.

Adalet ve Kalkınma Partisi 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde en yüksek oy oranını aldı. Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti’ni kuruldu. Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasağı yüzünden dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alamadı.

Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart 2003 tarihinde Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek meclise girdi. Daha sonra 15 Mart 2003 yılında 59. Cumhuriyet Hükümeti’ni kurdu.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde, İl Genel Meclisi seçim sonuçlarına göre birinci olan parti oldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde yine birinci parti oldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi 12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönem Milletvekili Seçimleri’nden yine birinci parti çıkararak üçüncü kez hükümet kurma yetkisini kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos’taki seçimlerini kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 12.Cumhurbaşkanı seçildi.

Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan ile evli olup bu evlilikten 2 kız ve 2 erkek olmak üzere 4 çocukları vardır.

4.05/5 (177)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.