Rachel Carson Kimdir

Çevre İle İlgili En Ünlü Kitaplardan Sessiz Bahar Kitabının Yazarı Rachel Carson’un Biyografisi:

Tam adı Rachel Louise Carson olan Rachel Carson 27 Mayıs 1907 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletinde doğdu.

Sekiz yaşında hikayelere yazmaya başladı. İlk kitabı ise 10 yaşında iken yayımlandı. Aylık çıkan Amerikan çocuk magazin dergisi St. Nicholas Magazine adlı dergide hikayeleri yayımlandı.

Rachel Carson’un küçük yaşlardan beri doğaya, doğadaki canlılara olan ilgisi vardı. Doğada ne görse notlar tutardı. Üniversite de Zooloji bölümü okuması da küçük yaşlardan beri gelen doğaya ve doğadaki canlılara olan tutkusundan olmalıdır.

Şimdiki ismi Chatham Üniversitesi olan Pensilvanya Kadın Koleji’nde okudu. Johns Hopkins Üniversitesi’nden 1928 yılında mezun oldu.

Rachel Carson yıllarca doğa ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Doğayı kötü yönde etkileyen olayları incelemeye başlamıştır. Doğadaki dengeyi bozan etkenleri araştırmıştır. Kimyasal böcek ilaçlarının zararları üzerine çalışmalar yapmıştır.

Rachel Carson’un Dünya Çapında Etki Yaratan Kitabı; Sessiz Bahar

Rachel Carson çok zehirli bir böcek ilacı olan Dikloro Difenil Trikloroethan kısaca DDT’nin zararlı üzerine yazdığı ve dünya çapında büyük bir yankı uyandıran çevre dostu kitabı İngilizce adı Silent Spring Türkçe ismi Sessiz Bahar kitabını 1962 yılında yazdı.

Biyolog ve yazar Rachel Carson’un kaleme aldığı Sessiz Bahar kitabı çok kısa sürede etkisini gösterir. Sessiz Bahar kitabı birçok farklı dillere çevrilmiştir.Rachel Carson Kimdir

Rachel Carson ‘’Gelmiş Geçmiş En Çok Çaba Harcayan 100 Çevreci’’ listesinde birinci sırada yer almıştır.

Rachel Carson 14 Nisan 1964 yılında 56 yaşında iken meme kanserinden dolayı Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland ya da Marilend olarak bilinen eyaletinden öldü.

Rachel Carson’un Kitapları:

Sessiz Bahar

4.18/5 (44)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.