Rabindranath Tagore Gora Kitap Özeti

Yazarına Nobel Edebiyat Ödülü Kazandıran Bir Roman; Gora

Gora romanı Hindistan ve kast sisteminin anlatan bir eser.

Gora Romanın Yazarı Kimdir?

Gora kitabının yazarı, Gitanjali İlahiler eserinin yazarı da olan Hint yazar Rabindranath Tagore‘dir. Rabindranath Tagore’nin Gora romanı 1910 yılında yayımlanmıştır.

Rabindranath Tagore Gora Romanı İle Nobel Edebiyat Ödülüne Layık Görüldü.

Rabindranath Tagore, Gora eseri ile 1913 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazandı. Fransız yazar Romain Rolland, Rabindranath Tagore‘nin Gora eserini çok övmüştür. Rabindranath Tagore Gora romanı ile dünya çapında tanınan bir isim haline geldi.

Gora romanı Rabindranath Tagore‘nin en tanınmış eserleri arasında gösterilmektedir.

Rabindranath Tagore‘nin Gora konusunda; Gora adındaki bir gencin mücadelesi anlatılmaktadır. Gora adındaki bir genç etkileyici bir sese sahip hitap yeteneği iyi olan biridir. Gora adındaki bu genç Hinduizm’in bir savunucusudur.

Rabindranath Tagore‘nin Gora kitabı MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesi arasında yer almaktadır.

Rabindranath Tagore‘nin Gora kitabının özeti:

Gora, Hinduizm’in savunucusu biridir. Oldukça inançlı olan Gora, liderlik özelikleri ve konuşma yeteneği ile ön plana çıkmaktadır. Güçlü bir kişiliğe sahip olması ve inancına olan bağlılığı, onu bazen saldırgan biri yapmaktadır. Başkalarının da onun inancına saygı duymasını ister. Zenginler ve fakirler arasındaki uçurumdan memnun olmayan Gora, bütün sınıfların Hinduizm inancında buluşmasını istemektedir. Duyarlı bir insan olarak insanların iyiliğini istemektedir.

Binoy ve Gora, PareşBabu ile iletişim halindedir. Üretken ve bilgili biri olan Pareş Babu, açık düşünceli bir yaşam tarzına sahiptir. Gora, PareşBabu’nun düşüncelerinden ve anlattıklarından etkilenmektedir.

Gora’nın en iyi arkadaşı Binoy’dur. Brahmanlara katılan Binoy, Gora’yı şaşırtır. Zekası ve ikna yeteneği ile dikkat çeken Binoy, çok iyi niyetli bir insandır. Sürekli doğru ve yanlış kararlar hakkında ikilem yaşayan biridir.rabindranath-tagore-gora-ozet

Lolita ve Suşarita ise, eğitimli iki kadındır. Suşarita, karşıt düşüncelere sahip olduğu Gora’nın ilgisini çekmiş biridir. Lolita ise güçlü karaktere sahip bir kadındır. Hiçbir dine inanmayan ve dinsel eğilimlere karşı çıkan Anandomayi de toplumda inanmayan kesimleri temsil etmektedir. Brahmanlar olan Baradasundari ve Haran Babu ve Hindu olan Krişnadayal ve Harihomini karakterleri de değişik inançları simgelemektedir. Hindistan’daki toplumun ikiyüzlü duruşunu simgeleyen Abina ve Mohim da hikayede yer almaktadır.

2.94/5 (16)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.