Quo Vadis? Nereye Gidiyorsun?-Henryk Sienkiewicz

Nobel Ödüllü Yazar Henryk Sienkiewicz’in En Önemli Eseri; Quo Vadis

Özgün adı Quo Vadis olan Nereye Gidiyorsun? Adlı Eser; Polonyalı yazar Henryk Sienkiewicz‘in Hıristiyanların; Roma İmparatorluğu’nda maruz kaldıkları baskıları tasvir eden eseridir.

Henryk Sienkiewicz‘in eserinin ismi olan Quo Vadis Latince olup Nereye Gidiyorsun anlamına gelmektedir.

Nereye Gidiyorsun? Anlamına gelen Quo Vadis? Adlı eser Henryk Sienkiewicz tarafından 1895 yılında yayımlanmıştır.

Quo Vadis? Nereye Gidiyorsun? Adlı eser Amerikalı çizer Howard Pyle tarafından resimlendirilmiştir.

Henryk Sienkiewicz‘in Quo Vadis? Nereye Gidiyorsun? adlı eseri Türkiye’de Timaş Yayınları ve Literatür Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Timaş Yayınları tarafından Türkçe baskısı yayımlanan eserin sayfa sayısı 496’dır.

Literatür Yayınları tarafından yayımlanan Henryk Sienkiewicz‘in Quo Vadis? Nereye Gidiyorsun adlı eserinin Türkçe çevirisini Nihal Yeğinobalı yapmıştır.

Nihal Yeğinobalı’nın Türkçe çevirisini yaptığı Henryk Sienkiewicz‘in Quo Vadis? Nereye Gidiyorsun eseri 504 sayfadan oluşmaktadır.

Bu roman, adını bir efsaneden almıştır. Bu efsaneye göre Hazreti İsa’nın havarisi Petrus, zamanın tevhit dini olan Hıristiyanlığın en önemli temsilcisidir. Neron’un zulmünden ötürü Roma’da dini telkinlere devam etmekten ümidini keser. Roma’dan kaçarken Appienne yolunda bir ışık buketi içinde Hazreti İsa’yı görür. Oysa mesih göğe çekileli yıllar olmuştur. Havari hayretten ne diyeceğini şaşırarak: “Quo vadis, domine?/Nereye gidiyorsun, hazret?” diye sorar. Hazreti İsa da ona: “Sen, aydınlatılmayı bekleyen kuzucuklarımı bırakıp Roma’dan uzaklaştığın için ben tekrar çarmıha gerilmek ve acı çekmek üzere Roma’ya gidiyorum!” der.

‘’Quo Vadis’’ Polonya edebiyatının kilometre taşı olarak kabul edilen Henryk Sienkiewicz’e Nobel edebiyat ödülü kazandıran bir başyapıt.

Biyografi: 19. yüzyılın en önemli Leh yazarı olarak kabul edilen ve Polonya’nın bağımsızlık hareketinde büyük etkisi bulunan Sienkiewicz, Polonya’da 1846’da dünyaya gelmiştir. Orta ve yükseköğrenimini Varşova’da tamamlar. Yazı hayatına yirmi üç yaşında tiyatro eleştirisi ile başlar. İlk eserleri positivist bir çizgidedir. Sonraki eserleri ise, özellikle ezilmiş toplulukların hayatını anlattığı romantik özellikler taşıyan tarihi kitaplardır. Bu çizgi değişikliği zamanının edebi çevrelerinde ses getiren çalkantılara sebep olmuştur. Sienkiewicz Polonya edebiyatında bir kilometre taşı olarak kabul edilir. 1905 yılında Quo Vadis’le Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştır. İsviçre’de, 1916’da, Vevei’de ölmüştür.

Sanatçının önemli eserleri şunlardır: Boşuna Çaba, Emektar Hizmetçiler, Seyahat Mektupları, Mızıkacı Janko, Fatih Bartek, Fener Bekçisi, Ateş ve Kılıç, Tufan, Hania, Wolodiwieski Efendi, Atina Seyahati, Polaniecki Ailesi, Afrika Mektupları, Olympos’ta, Töton Şövalyeleri, Quo Vadis.

Hıristiyan efsanelerine göre Havari Peter, İmparator Neron’un zulmünden kurtulmak için Roma’dan kaçarken yolda İsa Peygamber’le karşılaşır ve ona ‘’Quo Vadis?’’, yani ‘’Nereye Gidiyorsun?’’ diye sorar. İsa, ‘’Roma’’ya, yeni baştan çarmıha gerilmeye gidiyorum çünkü sen benim kurtaracağın insanları bırakıp kaçıyorsun’’ der. 1905’te Nobel Edebiyat Ödülü‘nü alan Leh yazar Henryk Sienkiewicz I. Yüzyıl Roma’sında yaşanan zulmü, zulme karşı destansı direnişi ve büyük aşkı anlatıyor.

Henryk Sienkiewicz‘in QuoVadis? Nereye Gidiyorsun? Kitabından alıntılar:

Petronius, geceyi Neron’un geç zamanlara kadar süren ziyafetinde geçirmişti. Sabaha doğru yatmış, öğle üzeri uyanmıştı. Her zamanki gibi pek yorgundu.

Quo Vadis Nereye Gidiyorsun Henryk SienkiewiczPetronius’un sayfiyesinde nadide bir hamam vardı. Burası İmparator Severus’un çağdışı Celer tarafından yeniden yapılarak büyütülmüş, olağanüstü bir zevkle süslenmiş bir hamamdır.

Pyrrhon der ki: ”Budalalık yöneticilikten daha kötü değildir, ondan farklı hiçbir yönü de yoktur.”

Selam sana Petronius! İlahların hepsi, özellikle Asklepios ve Kypris senden yardımlarını esirgemesinler! Çünkü sen bu iki tanrının sayesinde dünyaya böyle mükemmel olarak geldin, dedi.

4/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.