Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım-Paulo Coelho

Brezilyalı Yazar Paulo Coelho’dan İlginç, Sürükleyici Bir Roman; Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım

Özgün adı Na Margem Do Rio Piedra Eu Sentei E Chorei olan Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım romanı ilk kez 1994 yılında yayımlandı.

Paulo Coelho’nun Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım romanı aşka dair, duygu yüklü bir roman.

Paulo Coelho’nun Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım kitabı ülkemizde Can Yayınları etiketi ile piyasaya çıktı.

Can Yayınları tarafından yayımlanan Paulo Coelho’nun Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım romanının Türkçe çevirisini Aykut Derman yapmıştır. Aykut Derman’ın dilimize çevirdiği Paulo Coelho’nun Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım kitabının sayfa sayısı 208’dir.

Paulo Coelho’nun Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım kitabından alıntılar:

Bütün aşk öyküleri birbirine benzer.

O çocuk, varlığını hep sürdürür. O küçücük çocuklara ne mutlu ki gökyüzü krallığı onlarındır.

Piedra Irmağının kıyısında oturup ağladım. O gecenin anıları belirsiz ve karışık. Ölecek gibiydim, bunu biliyorum yalnızca; onun yüzü nasıldı, bunu anımsamıyorum; beni nereye götürüyordu, bunu da bilmiyorum. Anımsamak isterdim, onu da yüreğimden çıkarıp atabilmek için. Ama başaramıyorum. O karanlık tünelden çıkıp, kendimi karanlık bir gecenin indiği bir dünyada bulduğum andan sonra olup biten her şey bir düş gibi geliyor bana.

Çocuk masallarında, prensesler kurbağalara öpücük verir ve kurbağalar sevimli prenslere dönüşür. Gerçek yaşamdaysa, prensesler prensleri öper ve prensler kurbağaya dönüşür.

Yaşamın mucizesini ancak, beklemediğimiz şeyler olup bittiğinde anlıyoruz.

Çünkü sevgi, kimseyi düşlerinden uzaklaştırmamıştır.

Her şeye karar veren kendi yüreğimizdir; onun karar verdiği şeyse, artık bizim yasamızdır.

Barajlar gibidir aşk, bunu biliyorum: Bir zerre suyun sızabileceği bir çatlak bırakırsanız, bu su duvarları yavaş yavaş kemirir ve öyle bir an gelir ki, akıntının gücünü artık kimse denetleyemez. Duvarlar yıkılacak olursa, aşk efendi olarak her şeye el koyar. Âşık olmak, denetimi elden kaçırmak demektir.

İnsan, tehlikeye atılmayı bilmeli, diyordu. Yaşamın mucizesini ancak, beklemediğimiz şeyler olup bittiğinde gerçekten anlıyoruz.

Sevmek uyuşturucu almak gibidir. Başlangıçta kendini iyi hissedersin, bütünüyle verirsin. Ertesi gün, daha fazlasını istersin. Henüz zehirlenmemiş, o duygudan hoşlanmışsındır ve onun üzerinde egemenliğini sürdürebileceğini sanırsın.

O an geldiğindeyse, ne diyeceğinizi bilemezsiniz. Beklemekle geçen o saatler, gerilime dönüşmüş, gerilim korku halini almıştır; korkuysa, duygularınızı belli etmekten utanç duymanıza yol açar.

Yalnızca bulunduğun anı yaşamaya çalış. Eskiyi anımsamak, bizden daha yaşlılara özgüdür.

Yalnızca içinde bulunduğun anı yaşamaya çalış. Eskiyi anımsamak, bizden daha yaşlılara özgüdür, diyordu sevdiğim adam bana.

Aşk belki de vaktinden önce yaşlandırıyor bizi; sonra, gençlik uçup gittiğinde yeniden gençleşmemizi sağlıyor. Ama o anları unutmaya olanak var mı? İşte bu yüzden yazıyorum ben, hüznü hasrete dönüştürmek, yalnızlığı anılara dönüştürmek için. Bu öyküyü bitirdiğimde, kaldırıp Piedra Irmağı’na atabilmek için -böyle demişti beni ağırlayan kadın. O ermiş kadının ağzından söylersem, ateşin yazdığını böylelikle sunar söndürebilirdi.piedra-irmaginin-kiyisinda-oturdum-agladim-paulo-coelho

Seven insan, önce kendinden geçmeyi, sonra kendini bulmayı özler.

Aşk kalıcıdır; değişen yalnızca insanlardır!

Tanrı, güneşi her gün yeniden doğdurarak, bizi mutsuz kılan her şeyi değiştirmemiz için zaman tanıyor bize. Oysa biz her gün, böyle bir zamanın bize bağışlandığını görmezden geliyoruz, bugünün düne benzediğini, yarına da benzeyeceğini düşünüyormuş gibi davranıyoruz. Ama dikkatini yaşamakta olduğu güne veren kişi, o büyülü anın varlığını keşfediyor. O büyülü an belki de sabah anahtarı kilide soktuğumuz dakikada, akşam yemeğini izleyen suskunluk sırasında, bize birbirinin benzeri gibi gelen bin bir şeyde gizli. Ama öyle bir an Var ve işte o anda yıldızlar tüm güçleriyle içimize doluyor ve bizi mucizeler gerçekleştirmeye hazır hale getiriyor.

2/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺