Peygamber Efendimiz Hakkında Söylenmiş Özlü Güzel Sözler

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v) hakkında birçok batılı bilim adamı, düşünür, ünlü kişiler, yazarlar, şairler, siyaset adamları özlü ve güzel sözler söylemişlerdir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v) hakkında söylenen en güzel o kadar çok güzel, özlü, anlamlı sözlerinin hepsini burada yazmak mümkün değil. Peygamber Efendimize söylenen güzel, özlü sözlerden bazılarını bu yazımızda paylaşacağız.

Voltaire, Bernard Shaw, Johann Wolfgang von Goethe, Dostoyevski, Lev Tolstoy gibi birçok ünlü kişilerin Peygamber Efendimiz hakkında söylemiş olduğu güzel sözleri paylaşıyoruz.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v) hakkında söylenmiş en güzel özlü sözler:

Fyodor Dostoyevski: Büyük İslâm Peygamberi yüce yaratıcının katına çıkıp onunla buluşmuştur. Ben Miraç’a bütün kalbimle inanıyorum.

B. Smith: Büyük liderlerin hayat ve karakterleri ile yapılan hiçbir eleştiri İslâm Peygamberi için söylenemez.

Prens Bismark: Senin asrında yaşayamadığımdan dolayı çok üzgünüm. Ey Muhammed! Kuran Allah’ın kitabıdır. İnsanlık senin gibi bir yüceyi bir defa görmüş bir daha göremeyecektir. Senin önünde tam bir saygı ve hürmetle eğiliyorum.Peygamber Efendimiz Hakkinda guzel Sozler

Johann Wolfgang von Goethe: Biz Avrupa milletleri medeni imkânlarımıza rağmen Hz. Muhammed’in son basamağına varmış olduğu merdivenin ilk basamağındayız. Şüphe yok ki kimse bu yarışta onu geçemeyecektir.

Shebol: Bütün insanlık Hz. Muhammed’in insanlığıyla övünmelidir. Biz Avrupalılar iki bin sene sonra bile onun hakikatine ve kıymetine yetişemeyiz.

Bernard Shaw: Ben bu hayret uyandırıcı insanın hayatını okudum. Ben O’nu insanlığın kurtarıcısı olarak görüyorum. O’nu böyle tanımamız lazım. O bugün aramızda olsaydı, dünyanın bütün problemlerini bir kahve içiminde hallederdi.

Voltaire: Türk kardeşim. Senin dinin bana çok saygın bir din olarak görünüyor. Senin dinin çok asil.

Annie Besant: Bitmeyen bir hayranlık, sürekli bir saygı, Arabistan’ın bu büyük Peygamberinin hayatını ve şahsiyetini inceleyen ve nasıl öğrettiğini, nasıl yaşadığını bilen herkesin bu güçlü Peygamber için ürpertici bir saygıyla dolmaması mümkün değildir. Kitabımda söyleyeceklerimin pek çoğu, çoklarının bildiği şeyler olsa da, ben onları ne zaman yeni baştan okusam, bu Arabistanlı Muallim için hep yeni bir hayranlık, yeni bir saygı duyuyorum.

Lamartine: İnsan hangi kriterlerle ölçülürse ölçülsün, acaba Hz. Muhammed’den daha büyük insan bulunur mu?

Maxime Rodinson: Modern Müslüman için Hz. Muhammed (S.a.v.) kendilerine adaleti, dürüst ve iyi olmalarını emreden adamdır.

Profesör Doktor H. Mones: O’nun her sözü bir vecizedir.

Sosyolog V. D. Eratsen: Ben şahsen Hz. Muhammed’in hayranıyım.

Thomas Carlyle: İnsanlar her şeyden daha fazla Muhammed’e kulak vermelidir. Diğer bütün sözler, onun karşısında boş sözlerdir.

Jane Pelo: O’nun davasında heyecanı asildi.

Aleksi Lovazon: O Allah tarafından gönderilmiş bir hak peygamberdir.

G’la Faytt: Ey şanlı Arap! Aşk olsun sana… Adaletin ta kendisini bulmuşsun.

Raymons Leronge: 14 asır geçmesine rağmen Hz. Muhammed bu zamanın tek rehberi, tek hidayet resulüdür.

Profesör Jules Masserman: Bütün zamanların en büyük lideri Muhammed idi.

Lev Tolstoy: Muhammed, hürmet ve saygıya fazlasıyla lâyıktır.

Gibson: Hz. Muhammed’i sevmeyenler onu yeterince tanımayanlardır.

Arthur Gilman: Mekke’nin fethinde O’nun büyüklüğünü görüyorsunuz. Geçmişte kendisine yapılan zulümlere karşın hiçbir intikama yeltenmedi. Pekala, intikam isteyebilirdi. Ordusunu da intikamdan alıkoydu.

Michael H. Hart: Muhammed’i dünya tarihindeki en etken insanlar listesinde ilk başa koymam, bazı okuyucuları şaşırtabilir, hatta bazıları bunu sorgulayabilir. Ama o tarihte tek insan olarak hem dünyevi hem dini acıdan büyük etki yapabilmiştir.

Knematirul: Ben haykırıyorum. Hz. Muhammed hiç kimseyle kıyaslanamayacak kadar büyük bir devrimcidir.

Thomas Carlyl: Bence Muhammed hakiki bir peygamberdir. Ayrıca aramızda kimsenin Müslümanlığı kabul etmesi gibi bir tehlike bulunmadığından (bu konuşma Hristiyanlara yönelik konferanstan alınmadır.) O’nun bütün iyiliklerini dosdoğru söylemek istiyorum. O’nun sırrına varmanın yolu budur. Şu anda yüz seksen milyon insan bin iki yüz yıldan beridir onu rehber edinmiştir.

4.16/5 (51)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. merve dedi ki:

    peygamber efendimizi çok özledim keşke görebilseydik

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.