Peyami Safa Havaya Uçan At Kitap Özeti

Havaya Uçan At Hikayesi; Türk Edebiyatının Usta Kalemlerinden Server Bedi Takma Adı İle Yazan Roman, Hikayeci, Yazar Peyami Safa’nın MEB 100 Temel Eser Listesinde Yer Alan Hikayesidir.

Peyami Safa’nın Havaya Uçan At hikayesinin özetinin, ana fikrini, konusunu, karakterlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Havaya Uçan At Masalının Yazarı Kimdir?

Havaya Uçan At hikayesinin yazarı edebiyatımızın önemli yazarlarından Server Bedi takma adı ile yazılar yazan Peyami Safa’dır.

Peyami Safa’nın Havaya Uçan At Kitabının Karakterleri:

Hint Padişahı: Büyüye, sihre, bilinmeyen şeylere meraklı olan padişahtır. Şehzade Sacir’in babasıdır.

Japon Padişahı: Hint Padişahı gibi büyüye, sihre merakı olan masalın kötü karakteridir.

Şehzade Sacir: Hint Padişahı oğlu ve masalın ana karakteridir.

Sultan: Şehzade Sacir’in aşık olduğu Bengal Hakan’ının güzel kızıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim Kurumları İçin 100 Temel Eser Listesinde Peyami Safa’nın Havaya Uçan At Kitabının Konusu Özeti:

Hint padişahı büyüye, fala inanan ilginç şeylere merakı olan bir padişahtır. Merakından dolayı bu tür şeylere çok para harcamıştır. Günlerden bir gün Hint padişahının ülkesine bir Japon padişahı gelir. Japon padişahının da Hint padişahı gibi gizemli şeylere merakı vardır.

Japon padişahı ile Hint padişahı tanışırlar. Japon padişahı kendisinin tahtadan bir atı olduğu ve bu tahtadan atı uçurabildiğini söyler. Japon padişahı, Hint padişahına; eğer kızını verirse bu tahta atı nasıl uçurduğunu söyleyeceğini söyler.

Hint padişahı, Japon padişahının bu teklifini kabul eder. Hint padişahı, şehzade Sacir’i Japon padişahının uçuracağını iddia ettiği tahta atın üzerine oturtur. Japon padişah tahta atı uçurur ve tahta atın üzerindeki Şehzade Sacir at ile gözden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlar. Bu arada Hint padişahı oğlunun uzaklaşması ile endişelenmeye başlar ve Japon padişaha hemen oğlunu geri getirmesini emreder. Fakat tahta at ile oğlu Şehzade Sacir uzak diyarlara uçmuştur. Bu olay neticesinde Hint padişahı, Japon padişahını zindana attırır ve 3 ay süre verir bu üç ay süre içinde oğlu Şehzade Sacir’i getirmesini ister.

Öte yandan Şehzade Sacir, at ile bilmediği ülkelere gitmiştir. Şehzade Sacir at üzerinde iken atın kulağının içinde gizli bir düğme olduğunu fark eder. Düğmeye bastığında at yere inmeye başlar ve bir sarayın bahçesine iner. Şehzade Sacir, sarayın balkonunda çok güzel bir sultan görür. Güzeller güzeli Bengal Hakan’ının güzel kızı Sultan, Şehzade Sacir’i sarayında misafir eder. Kısa sürede birbirlerine âşık olurlar. Birbirlerine âşık olan iki sevgili sonra evlenmeye karar verirler. Evlenmeye karar veren Şehzade Sacir ve sultan tahta ata binip tekrar Şehzade Sacir’in ülkesine dönerler. Hint padişahı oğlu Şehzade Sacir’in gelmesi ile çok sevinir. Oğlunun dönmesi ile Hint padişahı, zindan da esir ettiği Japon padişahını affeder.

Affedilen Japon padişahı tahta ata sultanı da alıp kaçar. Tahta ile Kaşmir’e gelirler. Kaşmir’e gelince Japon padişahı sultanı bir ağaca bağlayıp yiyecek almaya gider. O sırada Kaşmir padişahı ağaca bağlı sultanı görür ve aşık olur. Kaşmir padişahı sultan ile evlenmek ister. Sultan deli numarası yapıp Kaşmir padişahı ile evlenmek istemez.Peyami Safa Havaya Ucan At Kitap ozeti

Bu arada Şehzade Sacir derviş kılığına girmiş sultanı aramaktadır. Sultanın Kaşmir padişahı ile evlenme hazırlığında olduğunu öğrenen ve sultanın hastalığa yakalandığını duyan Şehzade Sacir hekim kılığında saraya gider. Sultanı iyileştirebileceğini söyleyen hekim kılığındaki Şehzade Sacir, sultanı iyileştirmenin yolunun tahta atı yakmak olduğunu söyler. Bunun üzerine Kaşmir padişahı tahta atı yaktırmak için meydan da bir ateş yaktırır.

Bu durumu fırsat bulan Şehzade Sacir tahta sultan ile birlikte binip ülkesine döner. Hint padişahı oğlunun ve gelinin gelmesinde sonra tahta atı yaktırır. Evlenen Şehzade Sacir ve sultan mutlu bir hayat sürerler.

3.07/5 (87)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Eylül dedi ki:

    Çok teşekkür ederim çok işime yaradı

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.