Peter Pan-James Matthew Barrie

Peter Pan Kitabının Yazarı Kimdir, Peter Pan Kitabının Kahramanları Kimlerdir, Peter Pan Kitabının Kahramanlarının Özellikleri Nelerdir, Peter Pan Kitabının Ana Fikri Nedir, James Matthew Barrie’nin Peter Pan Hikayesinin Konusu, Peter Pan Romanının Yazarı, James Matthew Barrie’nin Peter Pan Romanının Konusu, James Matthew Barrie’nin Peter Pan Kitabının Özeti, James Matthew Barrie’nin Peter Pan Kitabının Özeti, James Matthew Barrie’nin Peter Pan Kitabından Sözler, James Matthew Barrie’nin Peter Pan Romanından Alıntılar.

İskoç romancı ve tiyatro yazarı James Matthew Barrie’nin Peter Pan’ın maceralarını konu alan çocuk kitabı Peter Pan, yazarın yaratmış olduğu en ünlü karakterdir.

James Matthew Barrie’nin Peter Pan adlı romanı sinemaya da uyarlanmıştır.

James Matthew Barrie’nin Peter Pan romanının ilk basımı 329 sayfadan oluşmaktadır.

İskoçyalı ünlü roman ve tiyatro yazarı Sir James Matthew Barrie’nin yarattığı Peter Pan adlı masal kahramanı karakter ansiklopedilere bile girmiştir.

Peter Pan Kitabının Kahramanları; Peter Pan, Wendy Darling, Tinkerbell, Kaptan James Hook,  Mr. Darling, John Darling, Michael Darling, Sir Edward Quiller Couch, Slightly, Tootles, Curly, Nibs, Twin, Aunt Millicent, Smee, Mrs. Darling

Peter Pan kitabının ana fikri; yardımlaşma ve dayanışmanın olduğu bir dünyada her türlü zorluğun üstesinden gelinebileceğidir. Bu ana fikri çocuklara aşılaması yönünden oldukça değerli bir eserdir.

J. M. Barrie’nin Peter Pan Romanının Kısa Özeti; Yedi günlük Peter Pan’ın bir an önce büyümesini, annesi ve babası çok arzu ediyorlardı. Onun için yapacakları yaş günü kut­lamalarını iple çekiyorlardı. Peter Pan, bildiğimiz çocuklardan değildi. Büyük bir insanın bilgisi, tecrübesi ve olgunluğuna sahipti. Peter Pan, büyümeyi reddeden haylaz bir çocuktur. Bitmeyen çocukluğunu, Neverland yani Varolmayan Ülke adındaki küçük adada, çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak Kaptan Hook’a meydan okuyarak geçirmektedir. Barrie, yarattığı kahramana Peter Pan adını, tanıdığı bir çocuktan esinlenerek vermiştir. Wendy ise kendi koyduğu bir isimdir.

James Matthew Barrie’nin Peter Pan kitabından alıntılar:

Düşler Ülkeleri elbette çeşit çeşittir. Örneğin, John’unkinde üzerinde flamingoların uçtuğu ve John’un da bu kuşları avladığı bir göl varken, Michael’ınkinde -Michael çok küçüktü- üzerinde göller uçan bir flamingo vardı.

Bir zamanlar biz de orada bulunduk; artık o sahillere ayak basamayacak olsak da, kumsala vuran dalgaların sesi hâlâ kulaklarımızda.

En garip serüvenleri çocuklar yaşar ve bunları olağan karşılarlar.

Dünyanın en güzel gülüşü onundu. Hala gülmeyi ilk öğrendiği zamanki gibi gülüyordu.

Bütün çocuklar büyürler, biri hariç.

Acaba gerçekten büyümek istemeyen bir çocuk var mıdır, yoksa bir kez büyüdükten sonra, geride kalmış çocukluğun özlemi midir büyümemiş olmak?

İlk kez haksızlığa uğrayan her çocuk bu şekilde etkilenir. Çocuk size yaklaşırken tek düşündüğü, sizden dürüstlük beklemeye hakkı olduğudur. Ona haksızlık etseniz de sizi yine sevecek, ama bundan sonra asla aynı çocuk olmayacaktır.

Ne zaman vazgeçmek gerektiğini kimse bir çocuktan daha iyi kavrayamaz.

Yepyeni şeyler kapıyı çaldığı zaman, çocuklar sevdiklerini terk etmeye hep böyle hazırdır işte.

Lostromo terbiyeli olduğunun farkında değil miydi yoksa? En iyi terbiye de bunu bilmemek değil midir zaten.Peter Pan James Matthew Barrie

Zamanla, şapkalarının ardından bile uçamaz oldular. Onlar buna antrenmansızlık diyorlardı ama bunun gerçek anlamı artık inançlarını yitirmeleridir.

Görüyorsunuz, her şey tıpkı gerçekte olduğu gibi. Dünyanın en kalpsiz, ama bir o kadar da çekici yaratıkları olan çocuklar gibi gizlice sıvışır ve sadece kendimizi düşünerek yaşarız. Özel ilgiye ihtiyaç duyduğumuzda ise, şamar yiyeceğimize kucaklanacağımızdan emin olarak, soylu bir biçimde geri döneriz.

3.53/5 (47)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.