Otto Von Bismarck Sözleri

Almanya’nın güçlü bir imparatorluğa dönüşmesine çok önemli rol oynayan Alman devlet adamıdır.

Almanya’nın ünlü devlet adamı Demir Başbakan lakaplı Otto von Bismarck’ın resimli, özlü sözlerini, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’e olan övgü dolu sözlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Otto von Bismarck, Almanya imparatorluğunun kurucu sayılmaktadır. Almanya imparatorluğunun ilk şansölyesi yani ilk başbakanıdır.

Prens Bismarck 21 Mart 1871 ile 20 Mart 1890 tarihleri arasında yaşamıştır.

Tam adı Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen olan Otto von Bismarck, Almanya’nın en ünlü devlet adamları arasında yer almaktadır.

Otto von Bismarck, sadece Almanya’nın değil, son yüzyılın yetiştirdiği en büyük diplomatlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Otto von Bismarck’ın dış siyaset anlayışı çok başarılı olmuştur.

Otto von Bismarck’ın lakabı Demir Şansölye, Demir Başbakan olarak bilinmektedir.

Demir Şansölye lakabı ile bilinen Otto von Bismarck’tan biraz bahsettikten sonra Otto von Bismarck’ın sözlerini paylaşmakta sıra.

Otto von Bismarck’ın sözleri:

19’unda sosyalist olmayanın kalbi yoktur. 30’unda sosyalist olanın beyni yoktur.

Ahmaklar, sarhoşlar ve Amerika için özel bir ilahi adalet var.

Şark meselesi Pomeranyalı bir askerin kemiklerine değmez.

Siyasette resmi olarak inkar edilene kadar hiç bir şeye inanmayınız.

Dünya’yı aldatmak istiyorsanız, doğruyu söyleyin.

Kral hükmeder, yönetmez.

Önleyici savaşa girmek ölüm korkusuyla intihara teşebbüs etmek gibidir.

Politika tam olarak bir bilim olmasa da… Bir sanattır.

Sınıra dayamış galip bir ordu güzel sözlerle durdurulamaz.

Amerikalılar hakikaten şanslı insanlar. Kuzey ve güneyden zayıf komşularla; doğu ve batıdan da balıklarla sarılılar.

Dünya da 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamid Han’da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünya siyasilerindedir.

Sizin Afrika haritanız gerçekten çok güzel. Fakat benim Afrika haritam biraz farklı. Burası Rusya ve burası… Burası Fransa ve biz tam ortadayız işte benim Afrika haritam.

Gerçek politikacı, geçen olayların hıncını, intikamını alan kimse değildir. Bu olayların tekerrürüne engel olan kişidir.

Çeşitli zamanlarda, insanlığı idare için Allah tarafından gönderildiği iddia olunan bütün semavî kitapları büyük bir dikkatle inceledimse de tahrif olundukları için hiçbirisinde aradığım hikmet ve tam isabeti göremedim. Bu kanunlar değil bir toplum, bir ev halkının saadetini bile temin edecek özellikten uzaktır. Lâkin Muhammedîlerin Kur’an’ı, istisna… Ben Kur’an’ı her yönüyle inceledim, her kelimesinde büyük hikmetler gördüm. otto-von-bismarck-sozleriMuhammedîlerin düşmanları, bu kitabı Muhammed’in yazdığını iddia ediyorlarsa da, en mükemmel, hattâ en mütekâmil bir akıldan böyle bir harikanın çıkacağını iddia etmek, hakikatlere göz kapayarak kin ve garaza âlet olmak manasını ifade eder. Ben şunu iddia ediyorum ki; Muhammed mümtaz bir kuvvettir. Böyle ikinci bir vücudun tekrar dünyaya gelmesi ihtimalden uzaktır.

Seninle aynı devirde yaşayamadığım için üzgünüm ey Muhammed!

Muallimi ve nâşiri olduğun bu kitap, senin değildir; o İlahi’dir. Bu kitabın İlahi kaynaklı olduğunu inkâr etmek, müspet ilimlerin yanlış olduğunu ileri sürmek kadar gülünçtür. Bunun için, insanlık senin gibi seçkin bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra göremeyecektir. Ben, huzurunda kemal-i hürmetle eğilirim.

2.5/5 (10)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.