Othello-William Shakespeare

Othello Kitabının Yazarı Kimdir, William Shakespeare’ın Othello Kitabından Sözler, William Shakespeare’ın Othello Kitabından Alıntılar, William Shakespeare’ın Othello Eserinin Konusu, William Shakespeare’ın Othello Eserinin Özeti, William Shakespeare’ın Othello Sözleri, William Shakespeare’ın Othello Hakkında.

William Shakespeare tarafından kaleme alınan trajedi türündeki kitabı Othello Venedik Devleti’nin hizmetinde yıllarca savaşmış olan Mağripli bir zenci komutan ile Venedikli beyaz bir kızın engel tanımayan aşkını anlatmaktadır. Othello, 1 Kasım 1604 gecesi ilk kez sarayda oynanmıştır.

William Shakespeare’ın bu eşsiz eserden alıntılar:

Son sahnede kılıç darbesini yiyen lago şöyle der: “Yaralandım efendim, ama ölmedim. “lagolar ölmez, yaralanabilir ama ölmedim.” lagolar ölmez, yaralanabilir ama ölmez. Lago yaşıyor. Şeytan aramızda! Hey! Evinize, ceplerinize, ailenize göz kulak olun. Duydunuz mu; şeytan aramızda, şeytan aramızda!

Evet, bu Mağripli Othello’nun yüce dağlardan bataklıklara inişinin, “Düşüş”ünün öyküsüdür. Maddi değerlerin çatışmasıdır insancıl değerlerle. Yenilgidir. Saflığın, dürüstlüğün, adaletin yalan ve düzen dünyasına yenilgisidir. Bitmeyen, hep yinelenen bir yenilgidir.

Kendime hizmet etmiş oluyorum ona hizmet etmekle. Gökler şahidimdir ki ne sevgi adına yapıyorum bunu, ne de vazife.Othello William Shakespeare

Öyleleri de vardır ki, Vazife için yaratılmış gibi görünürler, Ama gerçekte kendilerinden başka kimseyi düşünmezler. Efendilerine hizmet ediyor görünseler de Kendi çıkarlarım gözetip keselerini doldururlar sadece. Sonra da efendilerini bırakıp, kendilerinin efendisi olurlar.

Hayatı boyunca hiçbir birliğe kumanda etmemiştir. Savaş düzenini evde kalmış yaşlı bir kız kadar bilir ancak.

Ne hepimiz efendi olabiliriz, ne de her efendi kendine sadık bir hizmetkâr bulabilir.

3.7/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺