Orhan Kemal Hanımın Çiftliği Roman Özeti

Orhan Kemal’in Ünlü Eseri Hanımın Çiftliği Kitabı Vukuat Var, Hanımın Çiftliği Ve Kaçak Adlı Ciltlerinden Oluşan Üç Ciltlik Romanıdır.

Ayrıca sitemizde Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği kitabının özetini Orhan Kemal Hanımın Çiftliği Kitap Özeti sayfasında ve Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği romanından en güzel alıntıları Hanımın Çiftliği-Orhan Kemal sayfasında bulabilirsiniz.

Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Kitabının Özeti:

Adana da bir fabrikada da işçi olarak çalışan Güllü sevgilisi Kemalin öldürülmesi üzerine bir başka adam olan Ramazan ile evlendirilmek için zor kılınmıştır. Bunun üzerine Ramazan ile evlendirilmek istenen Güllü Ramazanın dayısı olan Muzaffer’in çiftliğine gider.

Güllü Ramazan ile evlenmemek için çırpınır ama nafiledir. Muzaffer Bey ise çapkın ve kadınlara olan düşkünlüğü ile bilinen bir beydir. Ramazan dayısının Güllüyü ayartmasından korkmaktadır. Dayısından izinsiz bir şey yapmak istemeyen Ramazan evlenmeden önce dayısına Güllüyü gösterir. Bunun üzerine korktuğu başına gelen Ramazan, dayısı Muzaffer’in Güllüyü beğenmesi ile kendine alması sonucu büyük bir hayal kırıklığı yaşar.

Köy halkı Muzaffer beyin bu tutumu karşısında çok sinirlenmiştir. Güllü de artık köyün yeni Hanımı olmuş ve adı da Serap olmuştur. Ramazanın kendisini öldüreceğini düşünen Muzaffer Bey bu duruma sinirlenir ve Ramazanın çiftliğin ortasında feci bir şekilde döve ve kovar. Bundan dolayı halk daha fena bir şekilde Muzaffer Bey’den kötü kötü bahsetmeye başlamıştır.

Köyde Muzaffer Bey’in düşmanı olan Habib, seçimleri kazandığı takdirde Muzaffer Bey’in halkın elinde olan topraklarını alacağınız düşünür ve bu düşmanlığı giderek artar. Muzaffer Bey’in onun ile aynı partiye geçiş yapmasından sonra tek çare olarak Muzaffer Beyi öldürmekte bulur ancak bu sayede Muzaffer Bey’in elindeki toprakların tek sahibi olacağını düşünür. Habib bunun sonucunda Muzaffer Bey’i pusuya düşürüp öldürür. Bunun üzerine çiftliğin tek sahibi Serap olmuştur.orhan kemal hanimin ciftligi roman ozeti

Bu zamandan sonra da Çiftliğin yeni adı da Hanımın Çiftliği olmuştur. Serap aradan epey zaman geçtikten sonra ise Çiftliğin Avukatı olan Erdoğan ile evlenme kararı alır. Erdoğan’ın bir tartışma sonucunda Habib’in kardeşlerine hakaret etmesi eski tartışmayı alevlendirmiştir. Bunun üzerine köy halkını ve kardeşlerini galeyana getiren Habib çiftliği ateşe verir. Zor bela canını kurtaran Güllüyü Habib kimseye bir şey söylemediği takdirde canını affedeceğini söyler. Bu olay üzerine Güllü bir şey söylemez ve hiçbir zaman Muzaffer Bey’in katilinin kim olduğu bulunamaz.

2/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺