Orhan Kemal Hanımın Çiftliği Kitap Özeti

Orhan Kemal’in Vukuat Var, Hanımın Çiftliği ve Kaçak Ciltlerinden Oluşan Üç Ciltlik Unutulmaz Romanı Hanımın Çiftliği Kitabının Özeti.

Sitemizde Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği romanının özetini Orhan Kemal Hanımın Çiftliği Roman Özeti sayfasında ve Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği romanından en güzel alıntıları Hanımın Çiftliği-Orhan Kemal sayfasında bulabilirsiniz.

Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Kitabının Özeti:

Adana’da yaşayan Güllü, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Çok sevdiği Kemal cinayete kurban gidince, ailesi Ramazan ile evlenmesini ister ve Güllü’yü Ramazan’ın dayısı Muzaffer Bey’in çiftliğine gönderir. Güllü asla sevgi beslemediği Ramazan ile evlenmek istemez.

Ramazan’ın dayısı Muzaffer son derece çapkın biridir. Bu sebepten Ramazan, çiftliğin kahyası ve çalışanları Muzaffer Bey’in Güllü’yü gözüne kestireceğinden emindir ve Güllü’nün bir şekilde Muzaffer Bey’in olmaması için endişelenmektedirler. Korktukları gibi Güllü’den Muzaffer Bey oldukça etkilenir ve Ramazan’ı devre dışı bırakarak Güllü’yü kendine aldır. Bu zengin çiftlikteki hayatı benimseyen Güllü, ismini değiştirir ve artık Serap Hanım olur. Kendisinin evleneceği kişiye göz koyan Muzaffer Bey’in köyündeki kişiler oldukça bozulurlar ve çiftliğin kâhyası Yasin Muzaffer Bey’in yanından ayrılır. Dayısının yaptığına içerleyen ve kendisini öldüreceği söylentisi çıkan Ramazan’ı bir gün çiftliğin ortasında evire çevire döven Muzaffer Bey Ramazan’ı çiftlikten kovar.

Bu olaylar yaşanırken Muzaffer Bey’in düşmanı olan Habip, eğer ki seçimleri kendi partisi kazanırsa Muzaffer Bey’in topraklarını alacağını ümit etmektedir fakat Muzaffer Bey de Habip’in partisine girip seçimlere katılınca, hanimin ciftligi kitap ozetiHabip tek intikam yolu olarak Muzaffer Bey’i öldürmeyi düşünür ve bu planını uygular. Muzaffer Bey’in katili bulunamaz ve çiftlikte artık bu sebepten Hanımın Çiftliği olmuştur.

Muzaffer Bey’i kaybeden Serap Hanım, Muzaffer Bey’in avukatı Erdoğan ile evlenmeye karar verir fakat Erdoğan bir gün Habip’in kardeşine hakaret edince, eski düşmanlık yeniden ortaya çıkar ve Habip ile kardeşleri beraberce hanımın çiftliğini yakarlar. Habip, Serap Hanım’ın hayatını bağışlar ama çiftlik yanıp kül olur.

2/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.