Orhan Gencebay Sözleri

Orhan Gencebay’ın Resimli, Özlü, En Güzel Sözleri.

Gerçek adı Orhan Kencebay olan Orhan Gencebay Arabeks müziğin en önemli sanatçılarındandır. Orhan Baba olarak tanınan şarkıcı Orhan Gencebay, şarkıcılığın yanında birçok filmde rol almıştır.

Bu yazımızda besteci, ses sanatçısı, şair, müzik yapımcısı, sinema oyuncusu Orhan Gencebay’ın röportajlarından alıntı sözler, söylediği sözleri okuyabilirsiniz.

Orhan Gencebay’ın sözleri:

Arabesk, ‘Arap etkinliği’ demek. Oysa benim yaptığım çalışma, halk müziğinden sanat müziğine uzanır, Adriyatik’ten Çin’e kadar olan geniş bir alandaki özleri anlatır. Teknik olarak da tüm teknikleri kullanırım. Klasik batı, rock, caz… Özgürüm. Ama ruh, öz bizimdir.

Güreş, boks, karate, atıcılık, halter, body vesaire hepsini çalıştım, uzun yıllar çalıştım.

İnsan hayatı bir tane o hayatı iyi korumak lazım.

Mutluluğa en büyük engel insanın bencilliğidir. Önce insan kendini anlamalı, insan kendi bencilliğini yenmeli. Kendine hayrı dokunmayanın başkasına hayrı dokunmaz.

Samsun’da 1944 yılında doğdum. Altı yaşında müziğe başladım. Ve hala müzikle meşgulüm.

Bu dünyada en büyük savaş insanın kendisiyle olan savaşıdır, bencilliğini yenen insan en büyük zaferi kazanmış demektir.

Ben besteciyim aynı zamanda, tercümanım ben. İnsanı anlatan bir tercüman.

Kendine özgüveni olan bir insanda kıskançlık olmaz.

Mutluluk yürek ister, cesaretini mutluluk için göster.

Müzik kulakla dinlenir. Gönüle, ruha hitap ederse de ona göre değerlendirmesi yapılır. Görsellik müziğin önüne geçemez ya da yarısı müzik yarısı görsellik olsun denmez.

Keşke demem ama kendimi çok eleştirdiğim olmuştur. Yaşamda insanlar yaşadıkları zaman boyunca çok çeşitli olaylar da yaşarlar ve kararlar verirler. Benim o kararlarla ilgili keşkelerim yoktur. Doğmama karar vermedim, ölümüme de vermeyeceğim. Olması gereken olur. Benim felsefem bu.

Aslan burcuyum ben ama ben sakin bir aslanım.orhan-gencebay-resimli-sozleri

Adalet, öncelikle sizin bakışınızda, gönlünüzde, aklınızdadır. Eğer bunları iyi kullanırsanız gönlü, aklı, vicdanı, bilgiyle bütünleştirirseniz adaletli şeyler yaparsınız. O yüzden güzelliği anlatan sanatla iç içe olmalıyız.

Çalışmış olduğum bir düzen var. Müzikle meşguliyet düzeni, besteler, müziğin felsefesi, enstrümanistlik, söz yazarlığı. Sahneye çıkan kişi bunlardan uzak kalır. Ve yahut %80 bunlardan uzak kalır. Ayrıca izleyicilerden, dinleyicilerden gelen mektuplar aşağı yukarı %90 civarında hiç biri sahneye çıkmamı istememekte bu çok önemli.

2.36/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺