Ömer Faruk Harman Kimdir

Türkiye’nin ve Dünyanın En İyi Dinler Tarihi Profesörlerinden Biri Olan Prof. Dr. Ömer Faruk Harman Kimdir, Eserlerini, Hayatını, Kısaca Tanıyalım.

Ömer Faruk Harman1950 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde doğdu. Ömer Faruk Harman ortaokul eğitimini 1968 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulu’nu bitirerek ve daha sonra lise eğitimini ise 1969 yılında Pertevniyal Lisesi’ni bitirerek tamamladı.

Ömer Faruk Harman, 1972 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden, 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra memur olarak göreve başladı. Ömer Faruk Harman memuriyet hayatına 1974 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nde kütüphane memuru olarak başladı.

Daha sonra 1977 yılında Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde Yüksek İslâm Enstitüsüne asistan olarak atandı. Ömer Faruk Harman doktorasını 1983 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Dinler Tarihi Açısından Şehristânî ve el-Milel ve’n-Nihal adlı çalışması ile yapıp doktor oldu.

Ömer Faruk Harman 1988 yılında doçent, 1994 yılında profesör unvanını aldı. Prof. Dr. Ömer Faruk Harman 2005 yılında Paris Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği görevine naklen atandı. Prof. Dr. Ömer Faruk Harman 2009 yılında fakültedeki görevine geri döndü.

Prof. Dr. Ömer Faruk Harman, Prof. Dr. Hayreddin Karaman ve Faruk Tuncer ile birlikte Polemik Değil, Diyalog kitabını çıkarmıştır.

Ömer Faruk Harman 2016 yılında Pelin Çift ile Gündem Ötesi programının sunucusu Pelin Çift ile birlikte Kudüs’ün Gizemli Tarihi kitabını çıkarmıştır.

Dinler Tarihi profesörlüğü olan Ömer Faruk Harman ayrıca yazarlığının yanında çeviri de yapmaktadır.

Katıldığı ile programlar ile de tanıdığımız Prof. Dr. Ömer Faruk Harman, Yazar ve sunucu Pelin Çift’in sunduğu Pelin Çift ile Gündem Ötesi programına katılmıştır. Serdar Tuncer’in sunduğu Başka Şeyler programına katılmıştır. Dr. Emre Dorman’ın sunduğu Akıl ve İnanç programına katılmıştır. Ayrıca birçok programına konul olmuştur.omer faruk harman kimdir

Birçok çeşitli kanallarda yayınlanan tartışma programlarına konuk olarak katılan Prof. Dr. Ömer Faruk Harman’ın izleyip takip ederek; Dinler Tarihi, Yahudilik, Yahudiler, Kudüs Tarihi gibi birçok tarihi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ömer Faruk Harman’ın Kitapları:

Kudüs’ün Gizemli Tarihi

Polemik Değil, Diyalog

3.68/5 (41)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺