Ölümden Kalıma-Orhan Miroğlu

Orhan Miroğlu’nun Kitapları, Orhan Miroğlu’nun Eserleri, Ölümden Kalıma Diyarbakır Cezaevi’nden Mektuplar Kitabının Yazarı Kimdir, Orhan Miroğlu’nun Ölümden Kalıma Diyarbakır Cezaevi’nden Mektuplar Kitabını Oku, Orhan Miroğlu’nun Ölümden Kalıma Diyarbakır Cezaevi’nden Mektuplar Kitabının Konusu, Orhan Miroğlu’nun Ölümden Kalıma Diyarbakır Cezaevi’nden Mektuplar Kitabının Özeti.

Orhan Miroğlu’nun Ölümden Kalıma Diyarbakır Cezaevi’nden Mektuplar kitabından alıntılar:

Zor zamanlardan geçmiştik hep beraber. Anneler, babalar, kardeşler, eşler ve çocuklar dışarıda, bizler içeride, zor zamanlardan geçmiştik. ‘Ölümden kalıma’ bir hayattı söz konusu olan. Üç yıl boyunca, askeri hastanenin morguna, cezaevinden ölü inşan bedenleri taşınıp durmuştu. Gerçekler ve rivayetler birbirine karışıyordu çoğu kez. Bu dönemlerde görüşe çıkmadığımız zamanlarda, dışarıdakilerin aklına ölümden başka bir şey gelmiyordu.

Askeri hastanenin morgu ve cezaevi arasında yaşanan korkunç bir bekleyişti bu.

Yazmak, bu çürümeye ve hiç olmaya karşı direnişin bir biçimiydi belki.

Hasretini çektiğim ve özlediğim daha çok şey var tabii. Bir deniz kıyısında sabahları kuş sesleriyle uyanmayı özledim. Diyarbakır’ın sokaklarında turladıktan sonra tatlı bir yorgunluk içinde oturacağım bir kadayıfçıda peynirli kadayıf yemeyi özledim…

Bu cezaevini hatırladığımda toplama kamplarında Naziler’in Yahudilerin boynuna astıkları levhadaki kelimeler gelir aklıma: leh bin nichts! (Ben bir hiçim!)

Ve doğrusunu söylemek gerekirse, hayat burada, insana, bilmez tükenmez soğuk bir kış mevsimini hatırlatıyordu.olumden kalima orhan miroglu

Mektup yazmak, kâğıda kaleme dokunmak, kitap, gazete okumak; cezaevinde uzun sürmüş; bir kıştan bahara uyanmak gibi bir şeydi tabii.

Diyarbakır Cezaevi’nde herkes bir hiçti, daha doğrusu bir hiç olmaya ve bir hiç gibi davranmaya zorlanıyor, bir hiç gibi de muamele görüyordu.

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.