Ölmek İçin On Üç Sebep-Jay Asher

Amerikalı Yazar Jay Asher’in Diziye Uyarlanan Romanı; Ölmek İçin On Üç Sebep

Özgün adı Thirteen Reasons Why olan Türkçe olarakk Ölmek İçin On Üç Sebep adı ile yayımlanan roman New York Times çok satanlar listesinde yer almış bir kitaptır.

Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep romanı kısa sürede çok satan kitaplar listesinde yer aldı. Yazarın Ölmek İçin On Üç Sebep kitabı gizem, dram türünde bir eserdir.

Ölmek İçin On Üç Sebep Romanı Diziye Uyarlandı.

Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep kitabı aynı adla diziye uyarlandı. Jay Asher’in romanında aynı adla uyarlanan Ölmek İçin On Üç Sebep dizisi büyük bir beğeni topladı. Kitaptan uyarlanan dizileri sevenler kesinlikle Ölmek İçin On Üç Sebep dizisini izlemeli.

Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep kitabı okunması gereken bir kitap.

Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep kitabı ülkemizde Artemis Yayınları etiketi ile yayımlandı. Artemis Yayınları tarafından yayımlanan Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep kitabının Türkçe çevirisini Müge Atalay yapmıştır.

Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep kitabının sayfa sayısı 312 sayfadır.

Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep Kitabına Yapılan Yorumlar:

Yetenekli bir yazardan çarpıcı ve büyüleyici bir roman. Kirkus

Jay Asher’in Ölmek İçin On Üç Sebep kitabından alıntılar:

Geleceği stop tuşu ile durduramazsınız.

Geçmişi geri saramazsınız.

Sırrı öğrenmenin tek yolu… play’e basmak.

Hannah Baker ölmeden önce birkaç kaset doldurmuştu. İntiharının nedeni olarak gördüğü kişilerin adları bu kasetlerde gizliydi. ClayJensen, Hannah’nın doldurduğu kasetlerle ilgili hiçbir şeye karışmak istemiyordu. Hannah ölmüştü. Sırları da onunla birlikte gömülmeliydi. Ancak Hannah’nın sesi, Clay’e kasetlerde onun da adının geçtiğini söyledi. Clay gece boyunca kasetleri dinledi… Öğrendiği şey, hayatını sonsuza dek değiştirecekti. ClayJensen’ın ilk aşkının son sözleri.

Geçmişi yeniden yazamazsınız.

Pekala, ilk öpücüğüm sırasında ne düşündüğümü kim bilmek ister? İşte söylüyorum: Birileri acılı sosis yemiş.

Kendi hayatlarınız dışında kimseninkinde neler olup bittiğini bilmiyorsunuz. Ve birinin hayatının bir kısmıyla uğraştığınızda, sadece o kısımla uğraşmış olmuyorsunuz. Ne yazık ki o kadar katı ve seçici olamazsınız. Birinin hayatının bir bölümüyle uğraştığınızda, aslında bütün hayatıyla oynuyorsunuz.

Her şey, her şeyi etkiler.

Fısıldayan ses tekrar duyuldu ama bu sefer sınıfta tekrarlandı. Sanki kimse şakaya dahil olmamı istemiyormuş gibiydi.

Ama eğer bir hatıra isteseydim, kasetlerin kopyalarını alır ya da haritayı saklardım. Fakat o kasetleri bir daha asla dinlemek istemiyorum, gerçi yine de sesi kafamdan asla çıkmayacak. Zaten evler, sokaklar ve lise, bana bunları hatırlatmak için daima burada olacak.

Her kasetin sağ üst köşesine, muhtemelen ojeyle, lacivert bir rakam yazılmıştı. Kasetlerin her yüzünün kendi numarası vardı. İlk kasetin üstünde bir ve iki, sonrakinin üstünde üç ve dört, böyle devam ediyor. Son kasetin bir yüzünde on üç yazıyor fakat arkasında bir şey yok.

Herkese merhaba. Hannah Baker konuşuyor. Canlı ve stereo. İnanamıyorum. Geri dönüş yok. Tekrar yok. Ve bu sefer, kesinlikle hiçbir istek yok. Hayır buna, inanamıyorum. Hannah Baker intihar etti. Umarım hazırsınızdır çünkü sizlere hayat hikayemi anlatmak üzereyim. Daha açık olmak gerekirse, hayatımın neden sonlandığını. Ve eğer bu kasetleri dinliyorsanız, o nedenlerden biri de sizsiniz demektir. Nasıl yani? Olamaz! Sizi hikayenin içine hangi kasetin dahil ettiğini söylemeyeceğim. Ama merak etmeyin, eğer bu küçük ve sevimli kutuyu aldıysanız, adınız mutlaka geçecek… Söz veriyorum. Şimdi, ölmüş bir kız neden yalana yatsın ama öyle değil mi? Hey! Şaka gibi oldu. Ölü bir kız neden yalana yatsın? Cevap: Ayakta duramadığı için.

3.17/5 (46)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.