Nora K. Vittorio Hösle Ölü Filozoflar Kahvesi Kitap Özeti

En Karmaşık Felsefi Konuları Bile Kolayca Anlatan Güzel Bir Kitap.

Vittorio Hösle ile Nora K.’nın kaleme aldığı özgün adı Das Cafe der toten Philosophen olan Ölü Filozoflar Kahvesi güzel bir felsefi kitaptır.

İtalyan doğumlu Alman filozof Vittorio Hösle ve Nora K.’nın Ölü Filozoflar Kahvesi kitabı ülkemizde yayımlanmış bir kitaptır.

Filozof Vittorio Hösle ve Nora K.’nın Ölü Filozoflar Kahvesi Kitabının Konusu Nedir?

Felsefi konuları içeren Ölü Filozoflar Kahvesi kitabının konusu şöyledir. Nora 11 yaşında bir kız çocuğudur. Küçük bir kız çocuğu olan Nora ile bir öğretmenin mektuplaşmasına kitap yer verilmektedir. Mektuplarda fikir alışverişi olan ve her mektupta insanı düşünmeye zorlayan sorular vardır. Güzel sorular soran küçük kız çocuğu Nora’nın soruları bizleri düşünmeye sevk edecektir.

Vittorio Hösle ve Nora K.’nın Ölü Filozoflar Kahvesi Kitabının Özeti:

Çocuk ve felsefe bu iki kavram yan yana geldiğinde birbirinden uzak gibi dursalar da aslında birbirlerine yakındırlar.

Çocuk dediğimizde oyun ve naiflik gibi kavramların yaşı felsefe de ise ciddiyet ve soyut kavramların yaşı gelir aklımıza. Bu iki yaşında ortak noktası dünya karşısında şaşırmaktır her ikisi de dünya karşısında şaşırır ve sorgular nedenleri bulmaya çalışır.

Çocukların çok erken yaşta ve içlerinden gelen dürtüyle sordukları arı arkası kesilmeyen soruları ve neden sorusu felsefe ve çocukların arasındaki ortaklığın bir göstergesidir ama maalesef çocukları ciddiye alıp neden düşüncesiyle ortaya attıkları bu temel soruların yanıtını bilmedikleri için ya da doğru yanıtın sonuçlarından korktukları için alay ederek geçiştirirler.

Vittorio Hosle olu filozoflar kahvesi ozetFelsefe yapanlara yapıldığı gibi felsefe yapanlara da düşündüklerinin sonucundan korktukları için ya da kendileri bilmediği için alay ederler ve gereksiz bulurlar çünkü kendi koydukları kalıplar yıkılacak ve insanlar yeni keşiflerde bulunacaklardır. Bu da onların işine gelmeyecektir ve felsefe evrenseldir ön yargısızdır tıpkı çocuklar gibi herkesle iletişim kurabilir.

Bu koca dünyada keşfedilmeyi bekleyen bir sürü sır var ve biz bir çocuk merakıyla bunları sorgulamalı ve keşfetmeliyiz ya da bize sunulanları kabul edip başkalarının düşünceleri ile yaşamalıyız karar bizim ben felsefeyi öğrenmeye talip biri olarak keşfetmeyi seçiyorum ya siz.

2.79/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.