Nihad Sami Banarlı Türkçe’nin Sırları Kitap Özeti

Türkçe’nin Sırları Adlı Eser Edebiyat Tarihçisi, Yazar, Şair ve Edebiyat Öğretmeni Nihad Sâmi Banarlı’nın Türk Dili Hakkında Yazılmış Olan Bir Araştırma Kitabı.

Nihad Sami Banarlı’nın Türkçe’nin Sırları Kitabının Özeti:

Nihad Sami Banarlı’nın Türkçe’nin Sırları isimli kitabı, yazarın değişik zamanlarda Türk Dili üzerine kaleme aldığı makalelerin bir araya getirilmesi ile oluşmuştur. Uzun yıllar Türk Dili üzerine yapmış olduğu çalışmaları, Türkçe de şekil, ses ve musiki özellikleri bakımından, aralarındaki bağlantıları konu edinen bu kaynak, yazıldığı günden bu zamana kadar yoğun ilgiyle okunmaktadır. Türkçe’nin Sırları isimli kitabın içerisinde yer alan başlıklara ait önemli noktalar aşağıdaki gibidir.

Bir Dil Konferansı: Nihad Sami bu makalesinde ilk olarak, Osmanlı’nın yıkılış anını açıklamıştır. Osmanlı döneminde yer alan milliyetçilik akımları, Osmanlı’yı bölmüştür diye belirten Nihad Sami, iç ve dış tehditlerin Osmanlı’nın önceliği haline gelmesinden mütevellit, zamanla parçalandı görüşünü bizlere aktarır ve bu olumsuzluktan Türk dilinin önemli derecede etkilendiğinin altını çizer.

İmparatorluk Dilleri: Yazarımız bu makalesinde, Türkçeyi gerekli şekilde benimseyip, sevebilmek için öncelikle Türk milletini sevmemiz gerektiğini ve bu milletin tarihi boyunca üzerine titreyip, koruyup yücelttiği bu dili sevmemiz gerektiğini vurgular.

Bir Dil Nasıl Güzelleşir: Bir dilin güzelleşebilmesi için, o dilin kullanıldığı ülkede sevilmesi  gerekmektedir. Dili ne kadar çok sever ve işlerseniz, o halk tarafından o kadar benimsenir ve güzelleşir.

Altın Yumurtlayan Tavuk: Bu makalede yirminci yüzyıl Türkçesi içerisine yeni kelimeler tüketilip eklendiğinden dolayı, yazar Türkçeyi altın yumurtlayan tavuğa benzetmiştir.turkcenin sirlari kitap ozeti

Kelimelerin İzdivacı: Nihad Sami iki sözcük birleşmesi ile oluşan yeni sözcüklerin, Türk halkı tarafından seçilen yolda olması gerektiğini belirtir.

Raks Eden Dil: Bu makalede hoş kelimelerin raks edebileceği özelliği anlatılmaya çalışılmıştır. Bu benzetmeden kasıt, güzel kelimelerin hayatımıza renk katacağı olarak yorumlanabilir.

3.29/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺