Necati Cumalı Tütün Zamanı Kitap Özeti

Türk Edebiyatının Ünlü Karakterlerinden Zeliş’in Aşkını, Tütün Ekicilerinin Yaşam Biçimi, Çilesini Anlatan Bir Başyapıt: Tütün Zamanı

Tütün Zamanı Romanının Yazarı Kimdir?

Tütün Zamanı romanının Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının önemli kişilerinden yazar Necati Cumalı’dır. Tütün Zamanı kitabı edebiyatımızın usta kalemlerinden Necati Cumalı’nın ilk romanıdır.

Necati Cumalı’nın Tütün Zamanı romanı ilk kez 1959 yılında yayımlanmıştır. Tütün Zamanı romanı daha sonra 1971 yılında Zeliş adı ile yayımlanmıştır.

Tütün Zamanı Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Necati Cumalı’nın Tütün Zamanı kitabı aynı adla sinema filmi ve televizyon filmi olarak uyarlanmıştır. Usta yönetmen Orhon Murat Arıburnu’nun yönetmenliğinde başrollerinde Yılmaz Güney ve Cavidan Dora’nın oynadığı Tütün Zamanı filmi 1959 yılında gösterime girmiştir. Orhon M. Arıburnu’nun yönetmenliğini yaptığı 1959 yapımı Tütün Zamanı filminde Zeliş karakterini Cavidan Dora ve Cemal karakterini Yılmaz Güney canlandırmıştır.

Necati Cumalı’nın Tütün Zamanı romanı Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer alan bir eserdir.

Necati Cumalı’nın Tütün Zamanı kitabının özeti:

İzmir’in Urla ilçesinde temmuz sıcağı kendisini hissettirmektedir. Zeliha, bağlı olan bir keçinin kaçtığını fark eder ve annesine haber verir. Keçi, çardağın öbür tarafına gitmiş ve yan komşunun bahçesine girmiştir. Bahçe ile ilgilenen Kadı Ovacıklı Ali Onbaşı keçiyi yakalar. Bu arada, Ali onbaşının oğlu Cemal, Zeliha’dan çok etkilenir.

Zeliha’nın evlenme yaşı gelmiştir. Babası onu Bekir ile evlendirmek ister. Bekir zengin biridir. Kızı almak için Recep’e her türlü maddi yardımı yapmaktadır. Ancak Zehra, Bekir ile evlenmek istemez.

Bir gün Zehra Cemal ile karşılaşır. Cemal utanır ve ona duygularını açamaz. Ancak onları Yaşar görmüştür. Yaşar, Zehra’ya tutkun olan biridir. Yaşar, Zeliha onu sevmediği için onu Cemal’den ayırmak için her şeyi yapacaktır.

Recep ve ailesi sürekli çalışsa da tütünlere yetişemezler. Bu sebeple bir yardımcı bulmak isterler. Ali onbaşı ile anlaşırlar. Buna göre Ali onbaşının çocukları yardıma gelecektir. Cemal’in kardeşleri, Zelihaların tarlasına yardıma gelmeye başlarlar. Bir gün, Ali onbaşı komşularını çardağa davet eder. Kalabalığı fırsat bilen Zeliha ile Cemal oradan uzaklaşır. Kısa bir süre sonra yoklukları anlaşılır. Babası, annesinin de telkinleriyle Zeliha ile Bekir’i bir an evvel evlendirmeye karar verir.necati-cumali-tutun-zamani-ozet

Zeliha ile Cemal kaçmaya karar verir. Ancak Yaşar bunun dedikodusunu yayar. Bunun üzerine Bekir kızı kaçırmaya karar verir. Ancak başarılı olamaz, Zeliha ile Cemal kaçmayı başarır.

Boş bir eve sığınırlar. Recep ve Bekir karakola şikayete giderler. Cemal bir süre sonra yakalanır ve suçlu bulunur. Çünkü Zeliha 18 yaşın altındadır. Cemal ve Zeliha’nın aşkını çok iyi bilen halk, Recep’e şikayetini geri çekmesi için baskı yapar. Recep şikayetini geri çeker ve Cemal ile Zeliha İzmir’e yerleşir.

2.77/5 (22)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺