Namık Kemal Zavallı Çocuk Kitap Özeti

Türk Milliyetçilerin Öncülerinden, Şair, Yazar Namık Kemal’in Yazdığı Piyes.

Vatan Şairi, Hürriyet Şairi olarak anılan Namık Kemal’in Zavallı Çocuk eserinin özetini okuduktan sonra Namık Kemal’in Zavallı Çocuk adlı tiyatro eserinin, piyesinin hakkında bilgileri de yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk Kitabının Özeti:

Şefika, amcasının çocuğu Ata’yı sevmektedir. Ancak annesi onu varlık sahibi bir paşa ile evlendirmek istemektedir. Babası ise böyle bir evlilik konusunda isteksizdir, çünkü kızının bu tür bir evliliği istemediğini fark etmiştir. Karısının ısrarlarına karşı koymaya çalışır ve onu bu evlilik fikrinden caydırmaya çalışır. Tahire Hanım ise herkesi ikna etmek için çabalamaktadır. Şefika’nın olumsuz tavrının başka bir sebebi olduğunu anlatmaktadır.

Halil Bey, hoşgörülü biridir. O zamanın geleneklerine uymasa da, kızının evlilik konusundaki düşüncelerini sormak ister. Şefika ise babasından çekinir ve gerçek düşüncelerini söylemez. Ata’yı sevmesine ve onunla evlenmek istemesine rağmen onu kardeşi gibi gördüğünü bile söyler. Şefika’nın bu çekingen tavrı, annesi Tahire Hanım’ın işine gelir. Babası Şefika’ya ısrar etse de, yemin eder ve başka birini düşünmediğini söyler. Hal böyle olunca Halil Bey bu işin peşini bırakmak zorunda kalmıştır.

Şefika, babasına söylemekten çekindiği düşüncelerini annesine anlatır. Tahire Hanım, kızının Ata’yı sevdiğini öğrenince çok büyük tepki gösterir. Onu ikna etmeye çalışır. Babasının çok borcu olduğunu ve paşa ile evlenirse paşanın borçlarını ödeyeceğini söyler. Şefika, annesinin sözlerinden etkilenir ve aşkını bir kenara koyar. Babasını zor durumdan kurtarmak için paşa ile evlenmeyi kabul eder. Paşa ile evlenerek babasının borçlarının biteceğini düşünür.

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk eserinin özetinden sonra şimdi de sıra Namık Kemal’in Zavallı Çocuk eseri hakkında bilgilerde.

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk Eseri Hakkında Bilgiler.namik-kemal-zavalli-cocuk-ozet

Zavallı Çocuk adlı piyes Namık Kemal tarafında yazılmıştır. Namık Kemal, Zavallı Çocuk adlı eserini 1873 yılında yazmıştır.

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk Oyununun Karakterleri Kimlerdir?

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk piyes oyununun karakterleri; Halil Bey, Ata Bey, Şefika Hanım, Tahire Hanım, Şerife Hanım, Tabende, Hekim amca

Zavallı Çocuk Oyunu İlk Kez Kaç Yılında Sahnelendi?

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk adlı oyunu ilk defa 18 Ocak 1874 tarihinde Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir.

2.84/5 (32)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺