Münir Derman Kimdir

Mustafa Kaya’nın Size Bir Sır Vereceğim Çağrı: Umre Gecesi Sır Rüya Kitabında İsmi Geçen Münir Derman Kimdir?

Tam adı Hüseyin Münir Derman olan Münir Derman 1910 yılında Trabzon’da doğdu.  Ahmet Rasim Efendi ve Şehvar Hatun çiftinin Nazım ve Nuriye isimli iki çocuğu Münir Derman ölmeden önce vefat etmişlerdir. Münir Derman’ın abisi Hasan Kazım ise 47 yaşında iken ölmüştür.

Münir Derman’ın babası Ahmet Rasim Efendi ve annesi Şehvar Hatun’dur. Münir Derman’ın babası Ahmet Rasim Efendi Trabzon Vakfıkebir’de doğmuştur. Ahmet Rasim Efendi’nin babası Buhara’dan Hacı Ali Efendi ve annesi de Kafkasya’dan Cevahir hanımdır.

Münir Derman’ın annesi Şehvar Hatun Gümüşhane’de doğmuştur. Münir Derman’ın annesi Şehvar Hatun’un annesi Pembe Hatun’dur. Münir Derman’ın anne tarafından büyük annesi Gül Hatun mübarek birisi olup ”Evliya Kadın” olarak bilinmektedir. Gül Hatun’un Gümüşhane’nin Hedre Köyü’nde türbesi vardır. Münir Derman’ın anne tarafından şeceresi ‘’Uçan Şeyh’’ diye tanınan Ahmet Ziyaeddin Gümüşhânevî Hazretlerine kadar dayanmaktadır.

Münir Derman, Trabzon’da 4 yaşından itibaren Buharalı hocası Ömer İnan Efendi’den eğitim almış ve Münir Derman dokuz yaşınd iken hafız olmuştur.

Münir Derman, ilkokulu Özel Fransız Okulu’nda tamamlamıştır. Başarılı bir öğrenci olan Münir Derman devlet bursu ile üniversite eğitimi için Fransa`ya gitmiştir. Felsefe-Psikoloji eğitimi almış ve daha sonra tıp fakültesini de bitirerek doktor olmuştur.

Mısır’ın başkenti Kahire’de İslam İlimleri ve fen bilimleri üzerine eğitim veren El-Ezher Üniversitesi’nde ilahiyat eğitimi almıştır.

Dr. Münir Derman, askerlik yıllarında Kore Savaşı’nda bulunmuştur. Kore Savaşı’nda askeri doktor olarak görev almıştır.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden Felsefe dalında öğretim üyesi olmuştur. Fakat bu görevi kısa sürmüş ve bırakmıştır. Tıp doktorluğu yapmaya başlayan Dr. Dr. Münir Derman, Anadolu’nun birçok yerinde doktorluk görevi yapmıştır.

Dr. Münir Derman, Almanya’da yaklaşık 15 yıl kalmış ve daha sonra yurda dönmüştür.  Almanya’da kaldığı sürede resmi görevi dışında camilerde vaazlar vermiştir.

Münir Derman Fransızca, Almanca, Rusça, Arabça dillerini bilmektedir. Allah dostu güzel insan Münir Derman Manevi ilimlerde ise , ”Velayet ve Tasarruf Sahibi” ”İlm-i Ledün Sultanı”, ”Arif-i Billah” olarak tanınmış birisidir.

Münir Derman kendi bizzat talebe alma gayretine girmemiştir. Çok sayıda talebe veya müridi edinmemiştir. Münir Derman’ın talebelerinin sayısı altıyı geçmemiştir.

Muhyiddin İbn Arabî’nin eserini Münir Derman ve Abdullah Toprak çevirisini yapmıştır. Eser, Muhiddin-i Arabi Hazretlerinin Müslümanlara Nasihatları ismi ile baskıya girmiştir.

Doktor Münir Derman 2 Aralık 1989 Cumartesi günü Hakk’a yürümüştür.

Doktor Münir Derman ölümünden iki yıl önce vasiyetini hazırlamış ve yakın talebelerine vermiştir. Doktor Münir Derman vasiyetinde ”Dünyaya garib geldim, garib gitmem lazım. Garibin yeri tenhadadır. Şu şu kişiler cenazemi kaldırsınlar. Kalabalık istemiyorum, ölümümü ilan etmeyin. Cenazeme çiçek getirmesinler. Tenha bir köye defnedin beni. Şayet; Ankara Yenimahalle ilçesine bağlı Ankara’ya 20 km olan Memlik Köyü’ne defnederseniz memnun olurum.” demesi üzerine 3 Aralık 1989 Pazar günü Memlik köyüne defnedilmiştir.munir derman kimdir

Münir Derman’ın Eserleri:

Yazılmamış Sırların İlki

Yazılacak Sırların Sonu (I, II, III, IV, V)

Allah Dostu Der ki

Muhiddin İbn Arabî Hazretlerinin Müslümanlara Nasihatleri (Çeviri Eseri: Abdullah Toprak İle Beraber Çevirisini Yapmıştır.)

Vahdet-i Vücûd’a Giriş

4.13/5 (123)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺