Muhteşem Gatsby-Francis Scott Key Fitzgerald

Muhteşem Gatsby Romanının Yazarı Kimdir, Francis Scott Key Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby Romanını Oku, Muhteşem Gatsby Filminden, Muhteşem Gatsby Filmi Replikleri, Muhteşem Gatsby Filmi Konusu, Muhteşem Gatsby Filmi Oyuncuları, Muhteşem Gatsby Filmi Sözleri, Francis Scott Key Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby Kitabının Konusu, Francis Scott Key Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby Kitabının Özeti, Francis Scott Key Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby Romanı Hakkında.

İrlanda asıllı Amerikan yazar Francis Scott Key Fitzgerald’ın orijinal ismi ‘The Great Gatsby’ olan Türkçeye ‘Muhteşem Gatsby’ olarak çevrilen romanı 1.Dünya Savaşı dönemindeki ekonomik durumu, bunalımı ve kargaşayı anlatmaktadır. Kitap ayrıca aynı isimle sinemaya uyarlanmış. Muhteşem Gatsby filminde başrollerinde ise Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Elizabeth Debicki gibi dünyaca ünlü oyuncular rol almıştır.

Francis Scott Key Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby romanından alıntılar:

F. Scott Fitzgeraldın ölümsüz karakteri Jay Gatsby, Püren Özgörenin yetkin çevirisiyle bir kez daha Türkçe okurlarıyla buluşuyor. Sevdiği kadın için, malikânelerin, son model arabaların, sefahat âlemlerinin, kısacası ihtişamın gölgelerinde kaybolmuş ruhların arasına karışmayı göze alan Gatsbynin kişiliğinde, Amerikan edebiyatının en önemli karakterlerinden biri yaratılıyor.

I. Dünya Savaşının hemen ardından gelen ekonomik ve kültürel kalkınma dönemi, yani Roaring Twentiesdeki pırıltılı hayatların trajik yönlerini ele alan Muhteşem Gatsby, Fitzgeraldın tabiriyle “Caz Çağı”na bir selam niteliğinde.

Daha önce kendi değer yargılarınla gördüğün şeylere başkalarının gözünden bakmak insanı üzüyordu.

Birini yargılamaya kalkıştığında onun sendeki ayrıcalıklara sahip olmama ihtimalini hatırla.

Bizler akıntıya karşı gemilerimizi ilerletmeye çalışırken, hiç durmadan geçmişe çekiliyorduk aslında.

“Eğer kişilik, kesintisiz bir başarılı hamleler silsilesiyse, o zaman onda muhteşem bir şey vardı, yaşamın vaatlerine karşı fazlasıyla gelişkin bir duyarlılık…”muhtesem gatsby kitabi

“O ümitledir ki şimdi sefer etmekteyiz, biz o akıntıya karşı giden tekneler, durmadan geriye, geçmişe çarpılıp atılsak da ne gam…”

Yirminci yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından F. Scott Fitzgerald, 1. Dünya Savaşı sonrası Amerikasının, Caz Devri olarak adlandırdığı on yıllık şaşaalı dönemini, paranın yegâne değer kabul edildiği bir topluma dair, ustalığına ve orijinalitesine henüz erişilememiş betimlemelerle süslü, kırık bir aşk hikâyesiyle anlatıyor.

3.67/5 (15)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺