Muhammed Ali Sözleri

Müslüman Olmadan Önceki İsmi Assius Marcellus Clay Jr.  Olan Tüm Zamanların En İyi Boksörü Olarak Kabul Edilen Eski Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali’nin Sözlerini Bu Yazımızda Bulabilirsiniz.

1984 yılında Parkinson hastalığına yakalanmış olan tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi boksörü olarak gösterilen Muhammed Ali’nin resimli sözlerini Muhammed Ali Resimli Sözleri sayfasında bulabilirsiniz.

Muhammed Ali’nin en güzel, özlü, anlamı sözler:

Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

Beni asıl inciten, İslam adının bulaştırılması ve Müslüman adının bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım. 11 Eylül saldırısı sonrası verdiği röportaj.

Sana ne kadar iyi olduğumu göstereceğim!

Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.

Seni tüketen, önündeki tırmanılacak dağlar değil, ayakkabındaki çakıl taşıdır.

Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur.

Ben peygamber ismi taşıyorum yerlere yazdırmam. Hollywood’da bulunan Walk of Fame (Hollywood Şöhret Yolu) caddesinde ismi yazılı yıldızı koymayı teklif etmeleri üzerine.

Ben sigara içmem, ancak her zaman yanımda bir kibrit kutusu taşırım. Ne zaman bir günah işleyecek olsam elimi kibritin ateşi ile ısıtırım ve kendime şöyle derim; Ali sen daha bu küçük ateşe bile dayanamıyorsun, Cehenneme nasıl dayanacaksın?

Şampiyon olduğum zaman, eski kot pantolonumu üzerime geçirip, eski bir şapka takıp, sakal bırakarak, beni kimsenin tanımadığı bir kasabanın sokaklarında yürüyüşe çıkacağım ve beni, sadece ben olduğum için sevecek bir insan bulana kadarda yürüyeceğim. Bulduğumda da onu bir milyon dolarlık arazime tepeden bakan 250 bin dolarlık evime götürüp, Cadillac arabalarımı, havanın yağmurlu olduğu günlerde kullandığım kapalı havuzumu göstereceğim ve ona ”İşte bunların hepsi senin, çünkü beni ben olduğum için seviyorsun” diyeceğim.muhammed ali clay sozleri

Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.

Aklım kesiyorsa ve yüreğim inanıyorsa, başarabilirim.

Alt tarafı bir iş işte bu. Otlar büyür, kuşlar uçar, dalgalar kumları yalar. Bende insanları döverim.

Ben Amerika’yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, özgüvenli, kendinden emin… Benim adım bu, sizin değil. Benim dinim sizin değil. Benim amaçlarım sizin değil. Alışın bana.

Ben bir dövüşçüyüm. Göze göz karşılığa inanırım. Öteki yanağımı çevirmem. Karşılık vermeyen adama saygı duymam. Köpeğimi öldürürsen, kedini saklasan iyi edersin.

Ben boksun Elvis’iyim.

Ön yargı karanlıkta kalmış olmaktan kaynaklanır. Gün ışığı onu arındırır.

Şampiyonluğu rüyanda bile görüyorsan uyan ve hemen özür dile.

Ben en iyisiyim. Bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum. Sakın bana şu işi yapamazsın demeyin. Olanaksız olduğunu anlatmayın. En iyisi olmadığımı söylemeyin. Ben en iyinin de iyisiyim.

Gencim, yakışıklıyım, hızlıyım, sevimliyim ve yenilmezim! Ağır sıklet dünya şampiyonu olduğunda söylediği söz. Sözün İngilizce orijinal ismi I’m young, I’m handsome, I’m fast, I’m funny, and impossible to beat me!

Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur.

İlk kez bir beyaz bana sarıldı. Bir Türk’ün Eski Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali sarılması üzerine Muhammed Ali’nin bu olayı bu kelimelerle anlatıyor.

Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım.

Keşke insanlar herkesi, beni sevdikleri gibi sevselerdi. Dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

Büyük bir şampiyon olmak için en iyi olduğuna inanmalısın. Öyle olmasan bile, öyle gibi davranmalısın.

Çalışmanın her saniyesinde nefret ediyordum fakat kendime hep ‘’Dayan!’’ diyordum. Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım.

Evde iyi biriyim ama dünyanın bunu bilmesini istemem. Anladığım kadarıyla alçakgönüllü insanların önü pek açık olmuyor.

O kadar hızlıyım ki, odamda ışığı söndürmeye kalktığımda, ışık sönmeden oturduğum yere dönebiliyorum.

Zevk mutluluk demek değildir. İnsanı takip eden gölgeden öte hiçbir önemi yoktur.

CNN Muhabiri: Sayın Muhammed Ali, bu dehşetin (11 Eylül saldırıları ile ilgili olarak ) meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz?
Muhammed Ali: Siz! Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını.

Louisville’de insanlar hala pis zenci diye çağırılıp köpek muamelesi görüyorken ve en basit haklarından bile mahrumken benden üzerime bir üniforma geçirip 10000 mil ötedeki bir ülkede bomba atıp kurşun sıkmamı nasıl beklerler? Hayır 10000 mil öteye gidip beyaz köle efendilerinin beyaz olmayan başka bir millet üzerine baskı kurmalarına, onları öldürmelerine, evlerini yakmalarına yardımcı olmayacağım. Gün böyle kötü işlerin sona ermesinin günüdür. Böyle bir tavır içinde bulunmanın bana milyonlarca dolara mal olacağını söylediler. Ama daha önce de söyledim ve yine söylüyorum. Benim halkımın gerçek düşmanı burada, Amerika’da. Kendi özgürlüğü, kendi adaleti ve eşitlik için savaşan o insanları köleleştirmede kullanılan bir maşa olmayacağım. Dinimi, halkımı ve kendimi küçük düşüremem. Eğer bu savaşın benim 22 milyonluk halkıma özgürlük ve eşitlik getireceğini düşünseydim kendim gidip orduya katılırdım. Kendi inandığım değerler için direniyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Beni hapse atacaklarmış, ne olmuş sanki? Zaten 400 yıldır hapisteyiz.

2.75/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.