Mrs. Dalloway-Virginia Woolf

Mrs. Dalloway Romanının Yazarı Kimdir, Mrs. Dalloway’un Resimli Sözleri, Virginia Woolf’un Romanları, Mrs. Dalloway’un Hayatı, Virginia Woolf’un Kitapları, Bayan Dalloway’un Hayatı, Virginia Woolf’un Bayan Dalloway Kitabından Sözler, Virginia Woolf’un Bayan Dalloway Romanından Resimli Alıntılar, Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabından Resimli Sözler, Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabından Resimli Alıntılar, Virginia Woolf’un Eserleri, Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabını Oku, Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabının Özeti, Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabının Konusu, Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabı Hakkında.

Virginia Woolf, kitapta zaman kavramını sürekli önde tuttuğundan başlangıçta kitaba “Saatler” ismini vermek istese de daha sonra Mrs. Dalloway isminde karar kılmıştır.

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway romanına yapılan yorumlar:

Hiç şüphesiz, İngiliz romanıyla ilişkisi olanların içinde onunki en duyarlı zihin ve hayalgücü… Jorge Luis Borges

Virginia Woolf hepimiz için hayatı değiştirmiş nadir yazardan biridir. Entelektüel cesareti ve acı veren duyarlılıkla birleştirmesi, yeni bir algılama ve yaşam tarzı yaratmıştır… Margaret Drabble

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway romanından en güzel alıntılar:

Aslında yalnızca yaşadıkları anın tadını arttıracak kadar bir incelik, bir bağlılık, bir sevecenlik vardır insanlarda. Sürüler halinde ava çıkarlar. Çölü tarar, haykırarak dalarlar bozkıra. Düşenlere dönüp bakmazlar bile. Yüzlerinde alçıdan maskeler vardır.

Bir şey yapmak için başka nedenler aramak çok budalacaydı. Keşke Richard gibi her şeyi salt o şeyi yapmak için yapanlardan olsaydım, dedi; oysa diye düşündü karşıdan karşıya geçmeyi beklerken, yaptıklarımın yarısını sadece yapılması gerektiği için yapmıyorum; insanların şunu ya da bunu düşünmelerini sağlamak için yapıyorum; tam anlamıyla budalalıktı, biliyordu bunu, çünkü hiç kimse bir an bile etkilenmiyordu.

Birini sevmek insanı yalnızlaştırıyor, diye düşünürdü.

Dünya kırbacını kaldırmıştı; nereye indirecekti acaba?

Hepimiz birer mahkum değil miydik? Geçenlerde çok iyi bir oyun okumuştu, oyundaki adam hücresinin duvarına bir şeyler çiziyordu, hayat da böyleydi işte. Boyuna duvara bir şeyler çiziyorduk

İnsan aşıkken, başkalarının kayıtsızlığı çok garibine gider.

Kafanın ne önemi var sanki? dedi Lady Rosseter ayağa kalkarken, önemli olan yürektir.

Kendiniz hakkında elinizden geldiğince az düşünün.

Kesilmesine göz yumabildiği tek çiçek güldü.

Kimse yoktu. Sözleri eriyip dağıldı havaya. Bir roket gibi.

Kocasından iki kat daha akıllıyken onun açısından bakıyordu çevresine, evlilik hayatının attığı kazık.

Mrs. Dalloway çiçekleri kendisinin alacağını söyledi.

Oteller insanı avutmaz. Hem de hiç. Kim bilir kaç kişi şu çengellere paltosunu asmıştır. Düşünüyordu da, sinekler bile başkalarının burunlarına konmuşlardır. Göze hemen çarpan temizlikse, temizlikten çok, çorak, soğuk, gerekli bir şeydi.

Ölmek istemiyordu. Hayat güzeldi. Güneş ısıtıyordu. Ama ya insanlar?

Sevmek, insanı yalnız kılıyor.

Tek istediği yalnız kalıp o kitabı eline almaktı. Kendini rahatsız hissediyordu; yanında oturup ona karşı hiçbir şey hissetmediği için, kendini hain gibi hissediyordu. İşin gerçeği, aile yaşantısından hoşlanmıyordu. İnsan kendine böyle koşullarda sorardı işte, ne için yaşıyorum, diye. Neden, diye sorardı, insan ırkının devamı için bunca zahmete giriyorum? Bu o kadar da arzulanacak bir şey mi? Tür olarak çok mu çekiciyiz?Mrs  Dalloway Virginia Woolf sozleri

Yalnız, tek başına kalma isteği, iç rahatlığına kavuşma isteği, bu çirkin, bu zayıf, bu donuk, bu zavallı cücelerin, bu kadınlarla erkeklerin ötesindeki bir şeye duyulan istek.

Yaşamı ve ölümü vermek istiyorum, sağlığı ve çılgınlığı; toplum düzenini eleştirmek istiyorum, işler halinde, en yoğun biçiminde.

Zaman direklere çarpar. Kalakalırız. Duygudan yoksunuzdur, insanın gövdesini ayakta tutan, artık alışkanlıkların iskeletidir. O da bomboştur zaten.

3.91/5 (34)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.