Momo-Michael Ende

Momo Çocuk Kitabı Romanın Yazarı Kimdir, Michael Ende’nin Momo Romanının Konusu, Michael Ende’nin Momo Romanının Özeti, Michael Ende’nin Momo Kitabından Resimli Sözler Alıntılar, Michael Ende’nin Momo Kitabından Sözler, Michael Ende’nin Momo Kitabından Alıntılar.

Momo; Alman fantastik çocuk kitapları yazarı Michael Ende’nin bir romanıdır.

Michael Ende’nin Momo adlı romanı Kabalcı Yayınları’ndan çıktı.

Michael Ende’nin Kabalcı Yayınevi’ndan çıkan Momo kitabının Türkçe çevirisini Leman Çalışkan yapmıştır.

Kabalcı Yayınları tarafından yayımlanan Michael Ende’nin Momo romanı 305 sayfadan oluşmaktadır.

Michael Ende’nin Momo adlı romanı üç kısımdan oluşmaktadır.

Momo sadece bir çocuk kitabı değil, Momo her yaştan insana hitap eden bir kitaptır.Momo Michael Ende

Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi… Momo’ nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı.

Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo Kitabının Kahramanları Ve Özellikleri

Momo: Sekiz yaşında olan ve iyiliksever bir kimsesiz kız çocuğudur Momo.

Duman Adamlar: Soluk benizli olup, gri elbise giyen kötülerdir.

Beppo: Çöpçüdür. Momo’yu çok seven sabırlı ve özverili biridir. Mom’onun öyküsünü polislere anlatır fakat polisler ona inanmaz ve deli zannederler. Momo’nun Duman Adamlar tarafından serbest bırakılması için gereken Yüz bin saatlik zaman için gece gündüz sokakları süpüren Momo’nun arkadaşıdır. Duman Adamlarca serbest kalması için Yüz bin saatlik zaman biriktirmek için gece gündüz sürekli sokakları süpürür. Ve daha Momo’dan kimseye bahsetmez.

Gigi: Turist rehberidir. Duman adamlar tarafından yazar yapılan turist rehberidir. Zengin olduktan sonraki adı Girolamo olur.

Kassiopeia: Kaplumbağa Kassiopeia’ın simsiyah gözleri vardır. Çok uzun süre yaşamış bir kaplumbağadır. Momo’nun sorduğu sorulara kabuğunda gözüken ışıklı cümlelerle cevap verir.

Hora Usta: Hora Usta, zamanı anlar ve Momo’ya yardımcı olur.

Michael Ende’nin Momo öykü kitabından alıntılar:

İnsanların zamanına hükmedenin gücü sınırsız olur.

Artık öğrendiği bir şey vardı: Başkalarıyla paylaşılmayan zenginlikler insanı mahvediyordu.

Bak Momo derdi, ne oluyor, biliyor musun? Bazen önüme upuzun bir cadde çıkıyor. Öyle uzun ki, insan bunun sonu gelmez sanıyor.

Bazen öyle anlar olur ki, hiçbir şeyin değeri kalmaz. Bu duyguyu herkes bilir.

Beppo’ya göre, dünyadaki bütün anlaşmazlıklar kasıtlı ya da kasıtsız, aceleye getirilerek söylenmiş birtakım yalan yanlış sözlerden kaynaklanıyordu.

Bir de bakarsın ki, adım adım bütün yolu bitirmişsin. Nasıl olduğunu anlamadan ve yorulmadan.

Bir hayal yoksulu olmayı asla istemem. Hayır Momo bu cehennemden farksız.

Bu saatler sadece benim eğlencem. Bunlar her insanın göğsünde taşıdığı şeyin basit birer taklidi yalnızca. Çünkü nasıl gözleriniz görmeye, kulaklarınız duymaya yarıyorsa, insanın yüreği de zamanı algılamaya yarar. Kör bir insan için gökkuşağının renkleri ve sağır bir insan için kuş sesleri nasıl boşunaysa, bütün bir yürekle algılanmayan zaman da öyle boşa gider, kaybolur. Ama ne yazık ki, düzgün çarpmasını bildiği halde kör ve sağır olan nice yürekler vardır.

Bunlar en küçük ayrıntılarına kadar öyle ince düşünülerek yapılmışlardı ki, çocukların hayal kurmalarını gerektirecek bir yanları kalmamıştı.

Bütün yaşam bir hikâyedir ve biz de onun içindeyiz.

En çok sevdiği iki dostu vardı. Ona her gün uğrar ve varlarını yoklarını paylaşırlardı. Biri yaşlı, diğeri gençti. Momo hangisini daha çok sevdiğini bilemezdi.

Günlük yaşam içinde çok büyük bir sır vardır. Herkesin bunda bir payı bulunur ve herkes onu bilir, ama pek az kimse bu konuya kafa yorar. Çoğu kimse onu olduğu gibi benimser ve ona asla şaşırmaz. Bu büyük sır zamandır.

Her insanın kendisine ait belli bir zamanı vardır. Ve bu zamanda yalnızca onda kaldıkça canlıdır, yaşar.

İnsanlar kendilerini korkutan şeylere çok daha çabuk inanıyorlar. Bu da bir bilmece.

Ne zaman doğdun? Momo biraz düşündü ve sonra dedi ki: Hatırladığım kadarıyla ben hep vardım.

Sana şunu söyleyeyim Momo, hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir. Hele benimki gibi olursa! Artık hayal edecek hiçbir şeyim kalmadı.

Zengin olmak marifet değil derdi Momo’ya, her isteyen zengin olabilir. Birazcık zenginlik için hayatlarını ve ruhlarını satanlara bir baksana, ne hale gelmişler! Yok. Ben onlar gibi olmak istemem. Varsın bazen cebimde bir kahve param olmasın; yeter ki hep aynı Gigi kalayım!

İnsanlar ölümün ne olduğunu bilselerdi ondan hiç korkmazlardı. Korkmayınca da kimse onların zamanını çalamazdı.

Her şey durmadan yinelenir, gece gündüz, yaz kış. Dünya boş ve anlamsızdır. Her şey bir çemberde döner durur. Gelen gitmek, doğan ölmek zorundadır. İyilikle kötülük, aptallıkla bilgelik, güzellikle çirkinlik, hepsi birbirini yok eder. Her şey boştur. Hiçbir şey gerçek değildir. Hiç bir şey önemli değildir.Momo Michael Ende resimli alintilar sozler

İnsanın işini severek ve isteyerek yapmasının bir önemi yoktu. Aksine önemli olan şey, ne kadar kısa sürede ne kadar çok işin yapıldığıydı.

İnsanların bugün kullanılmayan pek çok farklı dilde konuştukları, çok çok eski zamanlarda, sıcak ülkelerde, kocaman ve görkemli kentler vardı.

Zaman yaşamın kendisiydi. Ve yaşamın yeri yürekti.

3.82/5 (102)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Suzan dedi ki:

    Tek kelimeyle berbat

  2. Fatma dedi ki:

    İğrenç

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺