Moğollar Tarihin Kara Yazısı-Mustafa Alican

Kuşkusuz ki Dünya Tarihinin En Merak Edilen Kavimlerinden Biri Olan Moğollar Hakkında Sayısız Eserler Yazılmıştır. Bu Eserlerden Biri de Mustafa Alican’ın Kaleminden Dökülen Kelimelerle Moğollar-Tarihin Kara Yazısı

Mustafa Alican’ın Moğollar Tarihin Kara Yazısı kitabı Moğollar hakkında birçok bilgiyi içermektedir.

Mustafa Alican’ın Moğollar Tarihin Kara Yazısı kitabında birçok konuyu ele aldı; Moğollar ve Türkler arasındaki tarihi ilişki, Moğollar Türk Müydü? Kısaca kimdir bu Moğollar!

Mustafa Alican’ın Moğollar Tarihin Kara Yazısı kitabı 2016 yılının Şubat ayında Timaş Yayınları etiketi ile raflarda yerini aldı.

Timaş Yayınları’ndan çıkan Mustafa Alican’ın tarihi kitabı Moğollar Tarihin Kara Yazısı adlı eseri 256 sayfadan oluşmaktadır.

Mustafa Alican’ın Moğollar Tarihin Kara Yazısı kitabından alıntılar:

13. yüzyılın başlarında tarih sahnesine çıkan Cengiz Han önderliğindeki Moğollar, yarım asır içerisinde dünyanın neredeyse yarıya yakınını işgal ettiler. Horasan, Mâverâünnehir, İran, Irak, Azerbaycan, Kafkasya, Deşt-i Kıpçak, Doğu Avrupa ve Anadolu’nun tamamını istila etmiş, yaşadıkları yüzyılı tarihin gördüğü en kanlı ve acı dolu kâbus dönemlerinden birine dönüştürmüşlerdi. Önlerine çıkan bütün orduları ezip geçerken kimse karşılarında duramıyordu. Haklarındaki efsaneler her tarafa yayılmış, kendileriyle ilgili söylentiler onları efsane haline getirmişti. Çağdaş müellif İbnü’l-Esîr gibi birçok kimse, onların yaptıklarına şahit olmaktansa doğmamış olmayı diliyordu.

Moğol istilası, çağdaş kaynakların tanıklığına bakılırsa, yüzlerce yıl devam edecek derin bir tarihî kırılmaya neden olmuştu. Onlardan sonra dünya bir daha eskisi gibi olmamış, ne medeniyet ne de tarih alışageldiği şekilde akmaya devam etmişti.

Peki kimdi bu Moğollar?

Nasıl ortaya çıkmışlardı?

Cengiz Han iddia edildiği gibi Türk müydü?

Moğollar ile Türkler arasında nasıl bir ilişki vardı?

Beş asırlık bir mazisi olan Abbâsî Halifeliği bir çırpıda nasıl yıkılmıştı?mogollar tarihin kara yazisi mustafa alican

Ya Selçuklular, onlar Moğollara karşı tedbir almamışlar mıydı?

Mevlânâ ve Şems-i Tebrizî gerçekten de Moğol işgaline destek mi vermişlerdi?

Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası Selçuklu Tarihi alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Mustafa Alican’ın Tarihin Kara Yazısı Moğollar kitabında…

1/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺